Barbara Dallosová Kultúra

Neodmysliteľná letná akcia: Prvé INFO o Cechových hodoch kremnických, čo nás čaká?

Obľúbený historický festival v uliciach Kremnice nebude ani tento rok chýbať v letnej ponuke podujatí. Podľa toho, čo prezradili organizátori, bude na tohtoročnej dvojdňovke z čoho vyberať...

Ilustračný obrázok k článku Neodmysliteľná letná akcia: Prvé INFO o Cechových hodoch kremnických, čo nás čaká?
Zdroj: TASR

Dobýjanie mesta Kremnica a Cechové hody kremnické. To je podujatie, ktoré každé leto ponúkne kultúrne vyžitie a zároveň je odkazom na minulosť baníckeho mestečka. Toto leto mu bude patriť predposledný júlový víkend (22. – 23.7.).

Tvrdé strety a pyrotechnické efekty –

,,Festival konkrétne zachytáva obdobie, kedy na Kremnicu útočili nebezpečné husitské nájazdy, ktoré ohrozovali Kremnicu a široké okolie. Tieto momenty budú stvárnené vo veľkolepom dobýjaní, ktoré sa uskutoční dvakrát za deň na Zámockom námestí, doplnené o tvrdé strety a pyrotechnické efekty," uviedol v mene organizátorov Adrián Kobetič.

Na Štefánikovom námestí a Zámockom námestí to bude žiť počas celého festivalu, priestranstvá budú tiež dejiskami ďalších častí programu. Okrem iného uvidíme aj rytiersky turnaj, šermiarske vystúpenie či stredovekú hudobnú skupinu.

Remeselný trh

Cechové hody by neboli cechovými bez tradičného remeselného trhu. Ten bude, rovnako ako scénky o dobýjaní, autentický. Odprezentované na ňom budú remeslá typické pre zobrazované obdobie, ako napríklad sviečkar či brašnár.

,,V spolupráci s Múzeom mincí a medailí budú na mestskom hrade a v ďalších expozíciách múzea vytvorený šľachtický a sedliacky dvor, ale aj množstvo prednášok a workshopov z histórie," sľubuje Kobetič.

Na festivale sa má predstaviť viac ako 100 účinkujúcich, ktorí budú vytvárať komplexnú dobovú atmosféru so svojimi tábormi a historickými kostýmami, ochutnávkami stredovekej kuchyne, ukážkou každodenných potrieb v stredoveku a mnohým ďalším.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM