Katarína Reiterová Tlačové správy

Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti

Dnešný realitný trh je zaplavený množstvom rôznych nehnuteľností. Pokojne by sa dal nazvať aj trhom kupujúcich, ktorých je oproti predávajúcim nepomerne menej. Pre predávajúceho je preto nesmierne dôležité vyvarovať sa chýb.

Ilustračný obrázok k článku Najčastejšie chyby pri predaji nehnuteľnosti

Najčastejšie chyby, ktoré robia predávajúci pri predaji nehnuteľnosti:

Nereálna predstava o cene. Cena je najvýznamnejší faktor ovplyvňujúci predaj nehnuteľnosti. Zároveň je to aj parameter, nad ktorým má predávajúci minimálnu kontrolu, pretože o cene rozhoduje trh.

„Napriek tomu, že predávajúci majú často iný názor, cena nehnuteľnosti určite nezávisí od toho, za koľko bola pred niekoľkými rokmi kúpená, koľko sa investovalo do jej rekonštrukcie, ani od toho, za koľko podobnú nehnuteľnosť predal sused,“ vysvetľuje Ing. Margaréta Matyášová zo žiarskej realitky Reality Service.

„Jediné čo pri stanovení predajnej ceny odporúčame je – mať reálnu predstavu o svojich finančných mantineloch,“ dodáva Ing. Matyášová.

Nesprávny výber realitnej kancelárie alebo makléra, ktorý nie je schopný predávajúceho správne usmerniť, prezentovať a predať nehnuteľnosť. Často sa stáva aj opačný prípad, keď sa predávajúci rozhodne spolupracovať so všetkými realitkami v okolí. Tým povolí mnohonásobnú inzerciu, s rôznymi podmienkami predaja a cenami. Dôsledkom toho býva, že nehnuteľnosť pôsobí na potenciálnych záujemcov nedôveryhodne.

Nepripravená nehnuteľnosť. V zásade platí, že ak je nehnuteľnosť dobre pripravená (vyprataná/upra­taná, opravená/upravená), šance na predaj sa zvyšujú.

Príprava nehnuteľnosti na predaj je jeden z krokov, ktorým sa dá zásadne ovplyvniť výsledok. Napriek tomu väčšina predávajúcich tento krok vynecháva a sústreďuje sa len na cenu.

Nesprávne alebo neaktuálne údaje v dokumentoch. Základných dokumentom viažucim sa k nehnuteľnosti je list vlastníctva. Všetky údaje uvedené v ňom by mali byť správne.

Často sa stáva, že vlastníci si neaktualizujú svoje osobné údaje, ktoré sa im v priebehu života zmenili – priezvisko, adresa trvalého pobytu.

Nehnuteľnosť môže taktiež prejsť rozsiahlou rekonštrukciou, môže sa zmeniť pôdorys, pristaviť miestnosť, prístrešok alebo garáž. Napriek tomu, že zmeny sú schválené kolaudačným rozhodnutím, vlastníci často „zabúdajú“ písomne požiadať kataster nehnuteľnosti o zápis zmien.

Môže sa taktiež stať, že nie sú aktualizované údaje v časti ťarchy a nachádzajú sa tam zapísané záložné práva v prospech veriteľov, exekučné záložné práva, alebo práva doživotného užívania.

Všetky spomínané problémy a chyby Vám spoľahlivo pomôžu vyriešiť odborníci v realitnej kancelárii Reality Service s.r.o., kde Vám ponúkajú kompletný servis v oblasti sprostredkovania kúpy alebo predaja nehnuteľností a taktiež kompletný právny servis.

Kontakt: REALITY SERVICE, s.r.o., Nám. Matice slovenskej 8, 965 01 Žiar nad Hronom, tel.: 045/6732152, email: info@reality-service.sk webová stránka www.reality-service.sk

Ing. Boris Beniak beniak@reality-service.sk 0905 369 296

Bc. Kvetoslava Antalová antalova@reality-service.sk 0905 602 942

Ing. Margaréta Matyášová matyasova@reality-service.sk 0905 909 908

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM