Barbara Dallosová Rôzne

Modeling zavesila na klinec, chce byť architektkou: Dizajnový kúsok Kremničanky Marianny (19) zaujal porotu!

Krásna Marianna Kubová sa cíti ako doma nielen pred objektívom, ale i v drevárskej dielni. Na svojej maturitnej práci makala vo dne v noci. A vyplatilo sa. Jej dielo zožalo úspech na celonárodnej súťaži.

Ilustračný obrázok k článku Modeling zavesila na klinec, chce byť architektkou: Dizajnový kúsok Kremničanky Marianny (19) zaujal porotu!
Zdroj: Dnes24.sk

Marianna tento rok maturuje na Strednej odbornej škole drevárskej vo Zvolene. Ako sama hovorí, škola ju priviedla k láske k drevu. A tento materiál jej priniesol úspech i na súťaži Mladý tvorca.

Minimalizmus a čisté tvary

To bolo Marianninou filozofiou pri tvorbe víťaznej stoličky, ktorá zaujala na celoštátnej súťaži. So skladacou stoličkou Woomi vyhrala v kategórii Top výrobok v drevospracujúcej výrobe. Že bude vytvárať práve tento kus nábytku, vraj vedela od začiatku.

,,Moja stolička bola konkrétne z dubu-škárovka, masív a ohýbaný dielec z dubových dýh. Dub preto, lebo je to vhodná drevina do exteriéru. Dobre odoláva poveternostným podmienkam ale musela som použiť aj povrchovú úpravu. Na tú som zvolila transparentný bio olej, tiež vhodný práve do exteriérov. Moju stoličky by som zaradila do reštaurácií ale vhodná je aj do rodinných domov. Od začiatku som návrh posúvala smerom, aby bola stolička funkčná. Funkčnosť som si otestovala na výrobku jedna k jednej, ktorý som pomocou vyučujúcich vyrobila v školských dielňach,“ hovorí o vzniku dizajnového návrhu ocenená maturantka.

Mama zo mňa bola na prášky

Ako tvrdí Marianna, do role dizajnérky sa vžila naplno. Za úspechom sa však skrýva poriadny kus driny.

,,Brala som to zodpovedne, pracovala som deň i noc. Mama už zo mňa bola na prášky (smiech), ale vedela som, že bez práce nie sú koláče. Najlepšie na tom bolo, že aj keď som bola unavená a bolo to namáhavé, robilo mi to radosť,“ vysvetľuje nádejná dizajnérka.

Študovať architektúru bolo Marianniním snom už od malička. Teraz ju od jeho splnenia delí už len krôčik. ,,Podala som prihlášku do Bratislavy, kde ma na základe talentových skúšok prijali a aj na VUT v Brne, kde som z talentového kola postúpila a na budúci mesiac ma čaká druhé kolo,“ približuje svoje vysokoškolské plány Marianna.

Z modelky architektka

Cudzie mladej Kremničanke ale nie je ani pózovanie pred objektívom. Už ako tínedžerka stihla vďaka modelingu precestovať kúsok sveta. Ako však tvrdí, je to žrút času a ona sa potrebovala sústrediť na školu.

,,Keď som mala 17, vycestovala som do Istanbulu. Bola to veľká skúsenosť, pretože som to celé musela absolvovať sama, bez rodičov alebo iných ľudí. V Istanbule som bývala s modelkami iných krajín ako Mexiko, Brazília, Rusko, Ukrajina, Česko, Rumunsko, Poľsko,“ spomína Marianna na svoju najväčšiu modelingovú príležitosť.

O svojej architektonickej tvorbe má Marianna už teraz jasnú predstavu. Jej víziou je vraj stavanie moderných drevostavieb a ekologických domčekov. ,,Jeden taký by som si chcela postaviť aj pre seba,“ dodáva na záver.

Foto: archív M.Kubovej

Dve tváre Marianny Kubovej: Pôvabná modelka aj talentovaná dizajnérka
11
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM