Móda minulosti: V neďalekej dedinke otvorili unikátnu výstavu krojov, FOTO, VIDEO
Kedysi nosili ženušky vyšívané šatky aspoň do kostola, dnes už kroje z bežného života v dedinke zmizli úplne. Približuje ich ale zaujímavá výstava.
Sponník, harasky, gombáziky či tácle. Tieto výrazy nie sú nič iné, ako jednotlivé súčasti pôvodného kroja obyvateľov obce Podhorie. Ako sa kedysi obyvatelia tejto malej dedinky neďaleko Banskej Štiavnice obliekali a ako sa jednotlivé časti kroja volali, približuje výstava Krojovaný slovník z Teplej a Žakýla inštalovaná v miestnom amfiteátri.
Čo nosili staré mamy
,,Cieľom výstavy je ukázať starú podobu kroja aj s pôvodnými názvami, ktoré sú už dnes málokomu známe," priblížila autorka výstavy Anna Ďuricová. Obec Podhorie kedysi tvorili dve samostatné dediny Teplá a Žakýl. Kroje v nich boli v minulosti podobné, no postupom času, migráciou ľudí a vplyvmi z iného prostredia, ako aj obchodnou ponukou, sa miestny kroj menil.
,,V kroji, ktorý v súčasnosti prezentujeme ako náš, sa z toho pôvodného nezachovalo takmer nič," priblížila Ďuricová. Výstavou tak chcú miestnym aj návštevníkom obce priblížiť pôvodný ľudový odev, jeho súčasti aj s dobovým pomenovaním, či materiály, z ktorých sa kroje šili.
Kroje z ulíc obce vymizli
Vystavený je ženský a mužský kroj, výstavu však chcú ešte podľa Ďuricovej doplniť. Ukázať chcú aj špecifiká, aká bola farebnosť kroja dievčaťa, vydatej či staršej ženy. Ale aj to, aký účes, či pokrývku hlavy v jednotlivých týchto obdobiach ženy kedysi nosili.
Dnes už v dedine podľa Ďuricovej ženičky v krojoch nie je vidieť. ,,Pamätám si, že ešte kedysi nosili ženy do kostola aspoň vyšívané šatky, no dnes už v krojoch nechodia oblečené ženy vôbec," skonštatovala.
Kroje, ktoré vystavujú, pochádzajú z obecného múzea, ale aj od miestnych ľudí. Pri tvorbe výstavy čerpali jej autori aj z výskumu, ktorý v roku 1965 robilo v obci Ústredie ľudovej umeleckej výroby. Projekt bol financovaný z Fondu na podporu umenia.