Rôzne Správy

Mimoriadna jazda parného vlaku s rušňom Albatros: Prejde aj našimi končinami

Milovníci parných lokomotív a cestovania si znova prídu na svoje. Parný rušeň s označením 498.104 Albatros sa pri príležitosti 65. výročia výroby vydá na trojdňovú mimoriadnu narodeninovú jazdu.

Ilustračný obrázok k článku Mimoriadna jazda parného vlaku s rušňom Albatros: Prejde aj našimi končinami
Zdroj: TASR

Parný vlak vyštartuje z bratislavskej hlavnej stanice v piatok 20. septembra. „Každý rok, keď máme okrúhle výročie, robíme tzv. narodeninové jazdy. Cieľom tejto je spojiť dve výročia – 65 rokov parného rušňa 498.104 Albatros (1954 – 2019) a 110 rokov na rozchode 760 mm Čiernohronská železnica (1909 – 2019),“ uviedol František Šiller z klubu Albatros.

Mimoriadny parný vlak vyrazí v piatok z Bratislavy o 7:30 a pôjde po trase Leopoldov – Vrútky – Horná Štubňa – Kremnické Bane – Zvolen – Banská Bystrica do Hronca. Jeho súčasťou budú aj ležadlové vozne Bc, historický reštauračný a salónny vozeň.

„V sobotu (21. 9.) sa v Hronci Albatros stretne s jedným z najmenších parných rušňov na Slovensku,“ poznamenal Šiller. V rámci programu nebude chýbať ani jazda na Čiernohronskej železnici či varenie gulášu. V nedeľu (22. 9.) sa vráti do hlavného mesta po trase cez Banskú Bystricu, Zvolen, Levice, Šurany, Palárikovo a Galantu.

Parný rušeň 498.104 Albatros bol odovzdaný 24. 12. 1954, vyrobený bol ako 12. v poradí z 15-kusovej série. Je jediným prevádzkyschopným rušňom svojho druhu. Ide o najväčší, najťažší a najrýchlejší parný rušeň vyrobený v Československu.

Rušeň prešiel v minulosti väčšou generálnou opravou, počas nej bol úplne rozobratý a nanovo postavený. Práce trvali tri roky a ukončené boli v roku 2009. Jediná časť, ktorá vtedy ostala pôvodná z roku 1954, boli rozperky. Tie sa kompletne vymenili v roku 2017.

Časy, kedy sa unikátny parný rušeň ukáže v našom regióne, nájdete pod článkom

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM