Katarína Reiterová Rôzne

Mesto dnes zaplavia žlté kvietky nádeje

Mesto dnes opäť zaplavia žlté narcisy - kvietky nádeje a dlhoročné symboly boja proti rakovine. Verejnosť môže vyjadriť spolupatričnosť s onkologickými pacientmi počas 17. ročníka verejnej finančnej zbierky Deň narcisov, ktorú organizuje Liga proti rakovine (LPR).

Ilustračný obrázok k článku Mesto dnes zaplavia žlté kvietky nádeje
Zdroj: Dnes24.sk

Priamo v uliciach miest a obcí zbiera dobrovoľné finančné príspevky 16 053 dobrovoľní­kov označených špeciálnymi identifikačnými prvkami. „Snažíme sa zabrániť ich prípadnému zneužitiu, preto sú každý rok odlišné,“ uviedla Martina Myjavcová-Slušná z LPR.

Aby ste dobrovoľníkov poznali

Pre tento rok sú platnými identifikačnými prvkami dobrovoľníkov žltá šnúrka na krku s nápisom „Deň narcisov 2013“ v spodnej časti s papierovým narcisom, na ktorom je umiestnený žltý umelohmotný narcis, označenie „Dobrovoľník“ a číslo dobrovoľníka. Ďalším prvkom je papierová pokladnička oranžovej farby potlačená kvetom narcisu, logom LPR a označením „Deň narcisov“, opatrená textom – 12. apríl 2013 a slovom „Ďakujeme“. Tretím identifikačným prvkom sú narcisy – žlté, ale so zeleným lístkom.

V hlavnom meste a jednotlivých mestských častiach sa bude do 20.00 hodiny pohybovať viac ako 2000 dobrovoľníkov. V obchodno-zábavných centrách či na frekventovaných miestach ich bude možné stretnúť až do 22.00 hodiny.

Koncert v Bratislave

Tradičný Koncert vďaky s oficiálnym začiatkom o 16.00 hodine a trvaním približne do 19.00 hodiny sa uskutoční na námestí pri Eurovei. Súčasťou koncertu bude informačný stánok, v ktorom bude Bratislavský spolok medikov poskytovať poradenstvo v oblasti prevencie. Návštevníci si budú môcť vyskúšať samovyšetrenie prsníkov a semenníkov na maketách, otestovať kapacitu pľúc prostredníctvom spirometra. K dispozícii budú informačné brožúrky LPR.

Vlani sa vyzbieralo viac ako milión eur

Podporiť projekty pre onkologických pacientov, ich blízkych i zdravú populáciu je možné nielen počas Dňa narcisov. Možnosť participovať na zbierke je do 20. apríla dobrovoľným finančným príspevkom na účet zbierky 2629740400/1100 alebo zaslaním SMS (jej cena je 2 eurá) s ľubovoľným textom na číslo 848 v sieti všetkých mobilných operátorov.

Vlani sa počas Dňa narcisov vyzbieralo 1 005 159,66 eura. Čistý výnos zbierky 975 645,12 eura LPR použila na medicínske a výskumné projekty, medicínske služby a hospicovú starostlivosť (442 527,92 eura), na psychosociálnu starostlivosť o onkologických pacientov a ich rodiny (217 213,46 eura), na projekty a programy na podporu výchovy, informovanosti a poradenstva (225 279,98 eura) a na zabezpečenie regionálnych programov a podporu pacientov v organizačných zložkách LPR v celej SR (91 783,75 eura). Rozdiel medzi zúčtovanou sumou a čistým výnosom vo výške 1159,99 eura bol hradený z iných zdrojov LPR.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM