Barbara Dallosová Rôzne

Maťo (19) v Žiari maturoval naozaj štýlovo: Pózovať s ním chceli aj učiteľky :) FOTO vnútri

Maturitný deň, to je nemalá paráda. Na jednej žiarskej strednej škole ale počas skúšok dospelosti medzi mladíkmi v oblekoch jeden maturant vyčnieval. Maťo sa rozhodol prísť na písomné maturity originálne. A to sa mu aj podarilo.

Ilustračný obrázok k článku Maťo (19) v Žiari maturoval naozaj štýlovo: Pózovať s ním chceli aj učiteľky :) FOTO vnútri
Zdroj: TASR

Martin Pinka z Hliníka nad Hronom tento rok maturuje na Súkromnej strednej odbornej škole technickej v Žiari nad Hronom. Budúci mechanik – mechatronik si síce vybral technický smer, jeho najväčšou vášňou je ale ľudový tanec. Člen žiarskeho FS Hron, ktorému kamaráti zo súboru nepovedia inak ako Pinkoš, v sebe folkloristu nezaprel ani na písomných maturitách. Oblek nechal doma a v škole sa zjavil v tom, v čom sa cíti najlepšie – v kroji.

Riaditeľky sa radšej opýtal

Maťo zvolil zemplínsky kroj. Práve folklór z tejto oblasti je vraj preňho favoritom. ,,Je to veľmi ostrý a rýchly región a je to jeden z mojich obľúbených tancov," vysvetľuje mladík s tým, že maturita v kroji nemala byť žiadnou rebéliou, práve naopak.

,,Tým, že som prišiel v kroji, som chcel ukázať kto som, čo ma v skutočnosti vystihuje a čím vlastne žijem. A samozrejme, chcel som, aby si ma spolužiaci pamätali aj takýmto spôsobom. Je to milé a dúfam, že na to budem rád spomínať, ak teda zmaturujem," hovorí Maťo so smiechom.

Predtým, než sa pevne rozhodol pre nie celkom tradičný maturitný outfit, si vraj Maťo radšej všetko preveril. ,,Obvolal som vedúceho súboru, či mi je ochotný požičať kroj a taktiež aj riaditeľku školy, či ma takto pustia na maturitnú skúšku. A našťastie všetko klaplo a tak som sa ráno pred školou objavil v kroji," vysvetľuje.

Fotiť sa s ním chceli aj učiteľky

Medzi slávnostne odetými maturantmi Pinkoš v ľudovom odeve pútal pozornosť. Zo školy o jeho pláne vedeli len traja kamaráti, ostatní boli vraj tak trochu v šoku.

,,Bol som prekvapený, keď sa so mnou chceli naše učiteľky aj fotiť, to som nečakal a celkom ma to dostalo," hovorí polichotene.

Ako vysvetlil maturant so srdcom folkloristu, na písomné maturity cestoval autom, avšak len kvôli nevyhovujúcim spojom. Kroj si plánuje obliecť aj na ďalšiu časť skúšok a vtedy zrejme prekvapí ešte viac ľudí. ,,Na obhajobu praktickej časti už vyskúšam autobus, aby nielen moja škola ale aj okolie videlo, aký dôležitý je pre mňa folklór," objasňuje hrdo svoje plány.

Zaťal zuby a zostal, teraz je rád

V žiarskom folklórnom súbore pôsobí Maťo už tretí rok. Hoci dnes nedá na svojho koníčka dopustiť, ako sám hovorí, začiatky v Hrone neboli ľahké.

,,Pamätám si presne dátum, kedy som tam prišiel a bolo to 11.11.2014, teda na moje meniny. Všetci boli od začiatku veľmi milí a pozorní a to bol aj jeden z dôvodov, prečo som zostal. Riskol som to, lebo pravdu povediac, tréningy boli naozaj náročné a mal som chuť vzdať to už na druhý deň," priznáva Maťo otvorene.

Druhé kolo v myjavskom kroji

Maťove veľké antré v kroji sa v škole nedalo prehliadnuť, čo ale samotná maturita? ,,Prvý pocit, keď som uvidel otázky, bol vážne deprimujúci, ale po každej otázke som si viac a viac veril. Dokonca aj témy na sloh boli super, nečakal som že téma ,,Dnes mám rande so svojím mestom“ mi tak sadne, písalo sa mi to celkom fajn," hodnotí výber tém z rodného jazyka.

Ako Maťo s úsmevom poznamenal, práve slovenčina a angličtina, teda predmety, z ktorých musel maturovať, sú pritom na chvoste rebríčka medzi jeho obľúbenými. ,,Ale celkovo si myslím, že som urobil a môžem sa bez stresov pripravovať na ďalšiu časť a už v myjavskom kroji," dodáva svojský maturant.

Fotku Martina Pinku počas maturitného dňa aj ďalšie zábery z folklórneho súboru a jeho súkromného archívu nájdete v našej fotogalérii.

Titul. foto: ilustračné

Maťo medzi maturantmi v obleku doslova žiaril :)
7
Galéria
Zdroj: súkr. archív M. Pinku
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM