Robert Mihok Rôzne

Má ešte slovíčko „nezávislosť“ svoj skutočný význam alebo sa stalo len reklamným ťahačom a otrepaným klišé?

Už dlhšiu dobu si kladiem otázku čo znamená v dnešnej dobe slovíčko „nezávislý kandidát alebo nezávislý poslanec a pod.“.

Ilustračný obrázok k článku Má ešte slovíčko „nezávislosť“ svoj skutočný význam alebo sa stalo len reklamným ťahačom a otrepaným klišé?
Zdroj: Webnoviny.sk

Už dlhšiu dobu si kladiem otázku čo znamená v dnešnej dobe slovíčko „nezávislý kandidát alebo nezávislý poslanec a pod.“. Nezávislosť, sloboda, samostatnosť, voľnosť. Čo z toho majú s týmto vznešeným pomenovaním pripomínajúcim nám Americkú vojnu za nezávislosť či boj Slovákov za vymanenie sa z područia Uhorska dnešní nezávislí politici?

Myslím, že takmer nič. Nechcem svojimi úvahami nikoho uraziť a vopred sa ospravedlňujem ak to niekto vezme osobne. Proste to tak cítim. Žiaľ jediná závislosť, ktorá je každému človeku na našej matičke Zemi blízka, ak si odmyslím základné životné potreby akými sú kyslík, voda a potrava, sú žiaľ – peniaze!

Nebuďme v tomto prípade pokrytecký sami voči sebe – sme na nich závislí či už to chceme alebo nie – predstavujú pre nás možnosť ako prežiť. Bolo to tak vždy, je to tak teraz a bude to tak aj o 100 rokov a ak niekto tvrdí opak tak proste klame. Pred pár rokmi nastal v politike „boom“ a roztrhlo sa vrece s tzv. „nezávislými“. Kto sú títo nezávislí. Ak si odmyslím skupinu idealistov čo si myslia, že sami zmenia svet k lepšiemu /sám som pred pár rokmi patril do tejto skupiny/ a ja si ich za tú snahu vážim, sú to na prvom mieste ľudia z prostredia intelektuálov s prvotnými ambíciami, že pomôžu dobrej veci, ktorí akceptovali ponuku tej-ktorej politickej strany, aby sa stali nositeľmi ideí na ich kandidátnych listinách.

U týchto kandidátov dôjde väčšinou po víťazných voľbách k rýchlemu vytriezveniu a pochopeniu skutočnej podstaty toho čo od nich ich podporovatelia v skutočnosti chceli. Druhú skupinu tvoria „kandidáti“, ktorí si túto nálepku dávajú zámerne z dôvodu v podstate veľmi jednoduchom, a to je možnosť lavírovať medzi jednotlivými stranami s cieľom mať všade otvorené zadné vrátka a vyťažiť zo situácie, ktorá môže nastať maximum.

Nikomu túto stratégiu nezazlievam, je to v danej situácii, keď na Slovensku vládnu politici a nie zdravý rozum, prirodzené. Nastoľuje sa tu však otázka – pre koho sa „ťaží“ a prečo tá nálepka „nezávislý“? Ťažím zo vzniknutej situácie naozaj všetko len pre voliča, stranu alebo pre seba? Odpovedať si musí každý sám. Na túto takzvanú nezávislosť som prestal veriť už dávno.

Pre nezávislých kandidátov nie je vôbec problém zohnať potrebné množstvo podpisov k svojej kandidatúre. Neviem ako Vy, ale ja osobne uprednostním kandidáta nejakej politickej strany, tam aspoň viem čo od neho resp. od príslušnej politickej strany alebo hnutia môžem očakávať – ak ho ešte poznám aj osobne je to o to lepšie.

Stranícky kandidát má väčší problém prezliekať každé voľby iný dres ako byť „nezávislým“ a každé voľby spolupracovať s inou vládnou stranou. Položte si sami otázku: „naozaj som taký naivný a verím v to, že strana, ktorá mi ako nezávislému kandidátovi pomohla získať to-ktoré miesto to spravila z nezištných dôvodov a nebude už odo mňa nikdy nič požadovať?“

Robert Mihok

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM