Martin Károly Rôzne

Ladomerská Vieska o sebe dáva vedieť

V januári tohto roka oslávila obec „zlatú svadbu“ ako symbol 50-ročného spojenia oboch dedín. Podľa starostu Ladomerskej Viesky Vladimíra Barana však obec fakticky existuje len tri desaťročia.

Ladomerská Vieska je aj historicky, aj polohou veľmi zaujímavá obec,“ začína rozprávať starosta Vladimír Baran. Špecifickosť dediny vidí najmä v jej existencii, pretože LadomerVieska sa spojili len pred pol storočím. „V roku 1971 však obec stratila samosprávu a stala sa na dvadsať rokov prímestskou časťou Žiaru nad Hronom. Ja osobne si myslím, že toto obdobie obec stále dobieha,“ otvára starosta Baran pretrvávajúce problémy Ladomerskej Viesky. Medzi najväčšie nedostatky pripojenia k mestu považuje  nariadenie stavebnej uzávery, ktorá znemožnila ďalší rozmach dediny. „Dvadsať rokov nesamostatnosti sa skončilo na začiatku 90-tych rokov, až potom keď sa začalo s výstavbou kanalizácie a zavádzaním plynu.

V súčasnosti je Ladomerská Vieska považovaná za jednu z najstabilnejších obcí v regióne. Napomáha tomu aj fakt, že do jej katastra spadajú právne subjekty sídliace na Priemyselnej ulici. Hospodárska kríza sa však napriek tomu dedine nevyhla: „Krízu cítime najmä v znížení prímov z podielových daní, klamal by som, keby som povedal, že sme nejakí chudobní,“ rozoberá starosta Baran otázku financií. Starosta však vidí aj na hospodárskom kolapse určité pozitíva: „Minulý rok sme zrekonštruovali vo Vieske cesty a chodníky, vďaka kríze sme celú prestavbu zrealizovali lacnejšie.“ V súčasnosti robí obci vrásky na čele najmä zníženie už spomínaných podielových daní, ktoré mali smerovať aj do opravy budovy materskej školy. Nezamestnanosť sa v obci dlhodobo pohybuje medzi 7 až 8 percentami.

Ladomerska Vieska sa v posledných troch rokoch zaradila medzi obce, ktoré o sebe rozhodne dávajú vedieť. Pomohli tomu najmä rôzne kultúrno-spoločenské podujatia, medzi ktoré bez pochyby patrí obecný ples, ale aj slávností spojené s výročím založenia kultúrneho domu, športového klubu v obci, či už spomínaná zlatá svadba Ladomeru a Viesky. „Nedá mi nespomenúť aj Stretnutie Viesok, ktoré od roku 2008 organizuje združenie Viesky na Slovensku a práve v júni tohto roka sa uskutočnilo v našej obci.“ Vladimír Baran pokladá za nesmierne dôležité, aby sa ľudia navzájom stretávali a spoznávali sa: „Kríza-nekríza, žiť treba. Žiť sa patrí, život je o tom, že sa ľudia stretávajú.“ Podujatie Viesky na Slovensku sa tento rok uskutočnilo už po tretíkrát a zúčastnilo sa ho vyše 650 hostí nielen zo Slovenska, ale aj z Čiech. „Výhodou akcií je aj fakt, že si ľudia medzi sebou navzájom vymieňajú kontakty,“ vyratúva starosta pozitíva podujatí.

Pomocnú ruku pri organizácii spoločenských akcií podáva najmä klub dôchodcov, do ktorého patrí hudobná skupina Valéria spolu so skupinou Pulišovcov: „Valéria a Pulišovci nám za posledné tri roky najviac pomohli. Práve pani Pulišová bola autorkou scenára a réžie v zlatej svadbe Ladomeru a Viesky.“ Okrem klubu dôchodcov v obci funguje aj futbalový a tenisový klub. „Futbalový klub momentálne hrá IV.ligu spolu so Žiarom nad Hronom a tenisový klub 2.triedu krajských majstrovstiev. Oba kluby sú pozitívom z čias, keď obec patrila pod mesto.

Rok 2010 je aj volebným rokom. Vladimír Baran sa chystá kandidovať opäť: „Za tri a pol roka sa mi za pomoci OZ a spoluobčanov toho podarilo veľa, pretože obec sa prezentovala v pozitívnom svetle nielen v regióne, ale aj na celom Slovensku. Zároveň sa chcem tiež poďakovať aj pracovníkom obecného úradu za ich skvele odvedenú prácu, ktorá je pre obec taktiež prínosom. Ladomerská Vieska má obrovskú výhodu v tom, že je v blízkosti mesta. Obyvatelia majú stále možnosť porovnávať, čo je dobré, pretože majú veľké nároky na kvalitu života v obci. V budúcnosti by sme chceli spustiť revitalizáciu námestia, rozbehnúť projekt odpadového hospodárstva a verejného osvetlenia. Máme také plány, že ďalšie štyri roky by sme sa určite nenudili,“ hovorí starosta na záver.

Katarína Pružinová

[color=#ff0000]­Súvisiaci článok

Tretie stretnutie Viesok http://ziar24.sk/news.php?…

Vladmir Baran
1
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM