Barbara Dallosová Správy

Krvavý mesiac nad Žiarom: Kedy a ako môžeme pozorovať tento jedinečný úkaz?

O pôsobivé divadlo na oblohe by mal už onedlho postarať Mesiac. Pri jeho čiastočnom zatmení môžeme vidieť i nevšedné červené zafarbenie. Zisťovali sme, čo úkaz znamená a ako a kedy ho sledovať.

Ilustračný obrázok k článku Krvavý mesiac nad Žiarom: Kedy a ako môžeme pozorovať tento jedinečný úkaz?
Zdroj: TASR

V marci tohto roka sa zraky Žiarčanov upierali na nebo pri pozorovaní čiastočného zatmenia Slnka, v auguste sme si vychutnávali pohľad na meteorický roj. V noci z 27. na 28. septembra na nás príroda chystá ďalšie vesmírne divadlo, tentoraz v hlavnej úlohe s Mesiacom.

Kedy uprieť zrak na nebo

Zatmenie Mesiaca je prírodný úkaz, ktorý nastáva vtedy, ak sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a tieň Zeme dopadne na Mesiac. My sme sa spojili sme s Bohušom Príhodom, vedúcim astronomického krúžku na prvej základnej škole v Žiari nad Hronom.

Pridanou hodnotou vesmírneho divadla sú podľa Príhodu viditeľné hviezdy na začiatku úkazu. ,,Začiatok, teda vstup Mesiaca do polotieňa, nebude z nášho pohľadu taký viditeľný, ale počas neho sa budú dať v okolí neho vidieť hviezdy. To začne o 02:10 hod.," vysvetľuje.

Ako pokračoval, začiatok čiastočného zatmenia, teda keď už sa Mesiac začne prekrývať, môžeme čakať približne o 03:06 hod. nadránom. Ak ale nechcete zmeškať začiatok úplného zatmenia, budík si treba nastaviť na 4:10 hod.

,,Vtedy už Mesiac začína byť zakrytý, pričom najväčšia fáza zatmenia prichádza o 04:47 hod. Potom sa už Mesiac začína pomaly odkrývať a koniec úplného zatmenia nastane o 05:23. Koniec čiastočného zatmenia, teda keď už je Mesiac celý odkrytý, má prísť o 06:27 hod.," hovorí o časovom priebehu zatmenia Príhoda.

Zafarbenie

Z nášho územia budeme môcť pozorovať takmer celý priebeh zatmenia okrem výstupu Mesiaca z polotieňa. Pri tomto úkaze sa z pohľadu pozorovateľa Mesiac sfarbuje do červena. Je to spôsobené tým, že svetlo je po prechode cez atmosféru Zeme ochudobnené o modrú zložku.

Intenzita zafarbenia sa podľa Príhodu nedá s jednoznačnosťou predpovedať, zafarbenie totiž závisí od sklonu v atmosfére i od jej znečistenia.

Jediné, čo musíte mať, ak si chcete túto nádheru vychutnať, je vôľa obetovať spánok. Na pozorovanie nočného úkazu žiadnu ochranu očí ani pomôcky nepotrebujete. ,,Ak chce pozorovateľ dobre vidieť, ako sa tie krátery okolo budú odkrývať, tak mu pomôže ďalekohľad, ale inak samotné zamtenie je viditeľné voľným okom. Žiadnu ochranu očí ako pri pozorovaní zatmenia Slnka nepotrebujeme," dodáva na záver Bohuš Príhoda.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM