Martin Károly Rôzne

Kovy a tetrapaky začali Kremničania separovať len pred časom

Len pred časom začali Kremničania separovať okrem plastov, papiera a skla aj kovy a tetrapaky. Samospráva obyvateľov o tejto povinnosti informovala prostredníctvom mestských novín v júli tohto roka.

Podľa Mariany Donovalovej, vedúcej oddelenia výstavby a životného prostredia Mestského úradu v Kremnici, obyvatelia sa však ešte s touto novou povinnosťou nestotožnili.

Aj keď v meste zatiaľ nie sú samostatné zberné nádoby určené pre kovy a tetrapaky, obyvatelia bytových aj rodinných domov ich môžu zbierať do plastových vriec, ktoré sú pravidelne odvážané.

Podporiť separáciu odpadov v meste by chcela samospráva aj prostredníctvom finančných prostriedkov z Operačného programu životné prostredie, o ktoré sa chce uchádzať. Ide o projekt s pracovným názvom Aktivity podporujúce separovaný zber v Kremnici v celkovej hodnote milión eur.

Súčasťou projektu by mala rekonštrukcia zberného dvora vrátane nákupu kontajnerov, výstavba stojísk na sídliskách, nákup zberných nádob, ktoré budú umiestnené v týchto stojiskách, nákup vriec na vyseparované zložky, nákup troch motorových vozidiel a tiež osvetové aktivity.

Pôvodne sme plánovali do projektu zahrnúť viac aktivít, ale vzhľadom na alokáciu finančných prostriedkov určených na túto výzvu, náš zámer prehodnocujeme a pravdepodobne ponecháme tieto spomínané aktivity,“ podotkla Donovalová.

Ak mesto nebude s projektom úspešné, finančné prostriedky na dovybavenie v oblasti separovania odpadov si bude musieť nájsť aj tak. „V každom prípade je nevyhnutné riešiť problematiku nakladania s odpadmi, pretože pre zavedenie separácie piatich zložiek komunálneho odpadu mesto nedisponuje s dostatočným počtom zberových nádob a ani s potrebnou technikou,“ podotkla Donovalová. Ako ďalej uviedla, využitie tejto výzvy preto pokladá za jedinečnú príležitosť získať potrebné vybavenie iba pri 5-% finančnej spoluúčasti.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM