Komu ležia Kremničania v žalúdku?
Keď sme si ako poslanci BBSK v mesiaci apríl v deň rokovania zastupiteľstva našli na poslaneckých ľaviciach návrh uznesenia o nesúhlasnom stanovisku k ťažbe v Detve, neváhali sme.
Podporili sme kolegov hlasovaním a to aj napriek tomu, že tento materiál neobsahoval stanoviská príslušných komisií, ani konkrétny projekt ťažby a nevideli sme k nemu ani stanoviská dotknutých samospráv, či mikroregiónov. Ale zahlasovali sme ZA, lebo išlo o odkaz detvianskej verejnosti, že sme s nimi, vážime si túto zem a nechceme, aby sa stala miestom pre dobrodruhov, ktorých jediným cieľom je zisk. Áno, uznesenie bolo deklaratívne, ale jeho sila pre spoločnosť v danom regióne je neopísateľná. Ešte počas tohto rokovania som sa snažil do uznesenia zaradiť aj Kremnicu, neúspešne.
V auguste prišlo ďalšie zastupiteľstvo a s ním nový pokus presadiť v župnom parlamente rovnaké uznesenie ako mala Detva. Tentoraz sa ku mne pripojili ďalší dvaja kolegovia za okres Žiar nad Hronom a tak sme predložili spoločný poslanecký návrh. V deň rokovania pred schválením programu predseda poslaneckého klubu strany SMER navrhol tento bod z rokovania stiahnuť. Ako dôvod bolo uvedené, že tento materiál neprešiel komisiami, že neexistuje v regióne jednota k tejto problematike a nie sú známe všetky stanoviská. Aj napriek protestu proti takémuto postupu, parlamentná matematika nepustila a bod nám z rokovania vypustili.
Nevzdali sme sa a pripravili sme opäť spoločný poslanecký návrh, tento raz všetci štyria poslanci BBSK za okres Žiar nad Hronom, ktorý sme samozrejme doručili aj príslušným komisiám. Okrem toho sme získali stanoviská starostov z príslušného mikroregiónu, kde sa všetci prítomní vyjadrili, že sú proti povrchovej ťažbe kyanidom a nesúhlas s takou ťažbou deklarovali aj poslanci Mestského zastupiteľstva v Kremnici v mojej prítomnosti. Októbrové zasadnutie krajského zastupiteľstva však prinieslo rovnaký scenár. Opäť z poslaneckého klubu strany SMER prišiel návrh, aby sa tento bod z rokovania stiahol, lebo neprešiel komisiami. Darmo sme argumentovali, že sa používa rozdielny meter na Detvu a Kremnicu, že tentoraz je podaný poslanecký návrh všetkými poslancami za príslušný okres, že má k dispozícii stanoviská starostov i poslancov mesta Kremnica. Nepomohlo. Opäť hlasovaním bol tento bod stiahnutý z rokovania.
Podrobne som si analyzoval vyjadrenia po tomto zastupiteľstve a priznám sa, že im vôbec nerozumiem. Župan prehlásil, že je proti ťažbe, že urobí všetko preto, aby po voľbách aj Kremnica mala takéto uznesenie, ale nesmie byť prijaté v chaose, počas predvolebnej kampane a až potom, keď to prejde komisiami a budú na stole všetky stanoviská napr. aj zamestnávateľov z regiónu. Svoje prehlásenie ukončil konštatovaním, že aj tak pôjde len o deklaratívne uznesenie. Predseda poslaneckého klubu strany SMER zase poskytol vyjadrenie, že to neprešlo komisiami, že neexistuje uznesenie mikroregiónu a že posledné uznesenie Kremnice hovorí o tom, aby sa postupovalo v zmysle zákona. Naviac pripustil možnosť, že by po prijatí takéhoto uznesenia mohli nasledovať žaloby, ba priam arbitráže.
A teraz si tieto vyjadrenia rozmeňme na drobné. Župan z tej istej politickej strany hovorí, že po voľbách sa problém Kremnice vyrieši. Šéf poslaneckého klubu tej istej strany hovorí, že sa niet k čomu ešte vyjadrovať, lebo nebola podaná konkrétna žiadosť a takéto uznesenie by teraz mohlo spôsobiť len problémy. Z toho teda dedukujem, že župan síce deklaruje, že je proti ťažbe, ale presadiť to vo vlastnom klube nedokáže. Šéf klubu zase tvrdí, že prijatie takého uznesenia je teraz zbytočné a treba sa vyvarovať súdom a arbitrážam. No a šéf klubu politickú moc má, lebo jeho návrh o stiahnutí bodu z programu dvakrát prešiel. Takže po voľbách sa nezmení vôbec nič. Ak sa niekto odvoláva na komisie, tak treba dodať, že vždy pred konaním zastupiteľstva zasadajú, len v októbri zrazu nezasadli. Ďalej treba otvorene povedať, že zloženie komisii zodpovedá zloženiu krajského parlamentu, ktorý členov komisii volí. Čiže ten, kto má väčšinu v parlamente, má väčšinu aj v komisiách. Ak si teda väčšina v parlamente povie, že sa o tom rokovať nebude, nebudú o tom rokovať ani komisie. Nestretávame sa s politikou prvý deň, aby sme nepochopili, ako funguje tento systém. Argument o zneužití témy v predvolebnej kampane už asi ani nemá význam komentovať, lebo práve vďaka neochote autorov tohto argumentu, sa táto problematika nevie uzavrieť od apríla 2013.
Čo mi z toho teda vychádza? Prehlásenia najsilnejšieho politického klubu v župnom parlamente vôbec nie sú jednotné a vôbec nedošlo u nich k dohode, ako ich neochotu o tom rokovať vysvetlia verejnosti. Ten, čo tvrdí, že zabezpečí také uznesenie po voľbách, nemá ani hlasovacie právo. A ak má taký vplyv, prečo ho nevyužil už teraz a mohol zbierať politické body v kampani. Ten, čo hľadá dôvody prečo o tom nerokovať, má zase skutočnú politickú moc cez poslancov a dokázal nám to už dvakrát. Takže jednoducho nie je záujem, aby také uznesenie o Kremnici prešlo a dôvody sú nám nateraz neznáme. Niekedy mám pocit, že sa niekto spolieha nato, že práve župné voľby zabezpečia výsledok, ktorý do župného parlamentu posunie kandidátov, ktorí uznesenia o Kremnici jednoducho predkladať nebudú. A z tohto sna ich môžete prebudiť len vy – občania regiónu.