Martin Károly Tlačové správy

Kamery sa v žiarskych školách osvedčili. Možno pribudnú ďalšie

V jednej zo žiarskych základných škôl odhalili vďaka kamerách v šatni už 10 malých krádeží. V gymnáziu zas kamera zaznamenala zlodeja priamo pri čine. Ministerstvo školstva zvažuje, že kamery pribudnú na všetky školy.

Ilustračný obrázok k článku Kamery sa v žiarskych školách osvedčili. Možno pribudnú ďalšie
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Rezort školstva chce v záujme zlepšenia bezpečnosti na školách preskúmať možnosti využívania kamerových systémov na školách. Ministerstvo školstva to konštatuje v správe o stave školstva, ktorú vypracovalo na žiadosť parlamentu.

Za výrazný problém školstva považujeme ohrozovanie bezpečnosti detí a žiakov, pedagogického a nepedagogického personálu škôl (šikanovanie žiakov, napádanie učiteľov zo strany žiakov alebo ich zákonných zástupcov),“ píše sa v správe, ktorú predložil minister školstva Dušan Čaplovič.

Môžu zvýšiť bezpečnosť

Školy podľa správy nemajú nástroje na zvýšenie bezpečnosti žiakov a učiteľov a aj Národné monitorovacie centrum pre drogy potvrdzuje nárast požívania alkoholu a drog u žiakov nižších vekových kategórií.Minis­terstvo chce zlepšovať bezpečnosť na školách a preto plánuje preskúmať aj možnosti a rozsah využívania kamier na školách.

Nemusí byť na škodu veci, ak budú kamery na verejných miestach, ako napríklad šatňa, či jedáleň. Žiaci by sa však mali naučiť správať dobre bez ohľadu na prítomnosť kamier,“ myslí si detská psychologička Eva Smiková.

Kamerové systémy podľa nej môžu pomôcť zvýšiť bezpečnosť, prípadne zabrániť krádežiam a iným neduhom.

Niekde už kamery majú, ako sa osvedčili?

Niektoré školy už majú skúsenosti s kamerami. Približne 7 rokov fungujú aj v žiarskej základnej škole na Janského ulici (Jednotka). „Kamera zaznamenala drobné krádeže, ktoré sme takto vedeli vyriešiť interne“ hovorí učiteľka informatiky Katarína Mlynarčíková. Kamery majú nainštalované s výhľadom na šatňu v školskej jedálni, na školské ihrisko, na jednu z chodieb a jedna slúži ako elektronický vrátnik.

Určite by sa nám zišli kamery aj do ďalšej šatne, všetko je ale otázkou peňazí," dodáva. Mlynarčíková. Monitorované priestory sú označené.

Zlodeja z gympla chytili vďaka kamerám

Dobrú skúsenosť s kamerami majú aj v žiarskom Gymnáziu M. Rúfusa. V novembri minulého roku sa tam známa firma pokúšala kradnúť. Zlodej ale nevedel, že priestor je monitorovaný. Kradol na žiarskom gympli. Pozrite si fotky zlodeja!

Zlodeja vtedy odhalili dokonca naši čitatelia. Viac TU: Zvrat v prípade zlodeja z gympla: Identita odhalená!

Aktivita ministerstva sa pozdáva aj vedeniu mesta. „Ak ministerstvo kamery zaplatí, s radosťou ich inštalujeme hneď,“ hovorí prednostka mestského úradu, Mariana Páleníková, ktorá je v súčasnosti poverená riadením odboru školstva.

Je to jedno z opatrení v rámci správy o stave školstva. K tomuto dokumentu do konca júna prebieha verejná diskusia. Následne budú spracované konkrétne opatrenia s určenim toho, kto a akým dielom na nich bude participovať,“ odpovedá aktuálne pre žiar24 hovorca ministerstva školstva Michal Kaliňák.

Koľko by to školy stálo?

Juraj Tatár, zo spoločnosti Eurocom sa inštaláciou technických kamier, nielen v žiarskom regióne zaoberá už niekoľko rokov. „Kamerový systém do školy vôbec nieje drahý. Set so štyrmi kamerami, ktorý je do škôl postačujúci stojí približne 398 eur bez DPH,“ konkretizuje. Podľa neho ale záleží na tom, aké riešenie si škola zvolí a kalkulácie sa robia priamo na mieru.

Priestory musia byť označené

Úrad na ochranu osobných údajov pripomína, že pri využívaní kamier na školách treba postupovať podľa Občianskeho zákonníka. „Obrazové a zvukové záznamy týkajúce sa fyzickej osoby alebo jej prejavov osobnej povahy (napr. kamerovým systémom) sa smú vyhotoviť alebo použiť len s jej privolením, t.j. súhlasom, ktorý musí byť preukázateľný,“ uviedla pre hovorkyňa úradu Lucia Kopná.

Súhlas nie je potrebný na monitorovanie priestoru pred budovou školy, či iných priestorov okolo školy, ktoré sú prístupné verejnosti. Tieto priestory však musia byť označené ako monitorované. Záznamy z kamier možno využiť len na účely trestného konania, konania o priestupkoch, alebo na účely ustanovené iným osobitným predpisom. V opačnom prípade je ten, kto záznam vyhotovil, povinný ho zlikvidovať v zákonom stanovenej lehote, dodala Kopná.

Zdroj: Žiar24, Webnoviny

Kamery sú nainštalované aj na žiarskej Jenotke
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM