Katarína Reiterová Rôzne

Jedovatý alkohol už v SR: Kontroly budú aj v Žiari!

Úrad verejného zdravotníctva SR nariadil kontroly vo všetkým mestách na Slovensku. S kontrolami začínajú po tom, ako sa pančovaný alkohol po Českej republike objavil už aj na Slovensku.

„Kontroly, ktoré nariadil Úrad verejného zdravotníctva, sa týkajú všetkých Regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR a sú zamerané na všetky mestá v SR,“ povedala pre Žiar24 hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Skalická.

Prvý prípad otravy metylalkoholom objavili kontrolóri v Prešove v nedeľu 16. septembra, keď hospitalizovali štyroch účastníkov zo 17-člennej rodinnej oslavy, ďalších štyroch priviezli neskôr. Predbežné výsledky z liptovských predajní by mali byť známe vo štvrtok 20. septembra. [color=#cc0000] [size=14]Pozor na to, čo pijete[/size][/co­lor] Obyvatelia by mali venovať zvýšenú pozornosť tomu aký alkohol pijú a odkiaľ ho nakupujú. Úrad verejného zdravotníctva odporúča ľuďom, aby sa úplne vyhýbali alkoholu, ktorý je dovezený z Českej republiky. Ak sa u niekoho objavia príznaky v podobe bolestí hlavy, zvracania, rozšírených zreničiek, ktoré nereagujú na svetlo, rozmazaného videnia, neschopnosti rozlíšiť farby či slepota, okamžite je potrebná návšteva lekára.

[color=#cc0000]­[size=14]V Čech­ách už 21 mŕtvych[/s­ize][/color] Metylalkohol si v Česku vyžiadal už 21 ľudských životov a ďalšie desiatky ľudí sú v nemocnici. V Českej republike preto platí od piatkového večera zákaz predaja nápojov s obsahom alkoholu nad 20 percent. Napriek tomu však pribúdajú otravy spôsobené metylalkoholom. Polícia už pre otravy obvinila viacerých ľudí.

[blockquote]Metanol či metylalkohol je najjednoduchší bezfarebný, tekutý, horľavý a veľmi jedovatý alkohol. Metanol priamo toxický nie je, ale v pečeni sa mení na kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrak a vedie až k smrti.[/bloc­kquote]

Prvotné príznaky takejto otravy sú podobné ako pri opitosti, teda dobrá nálada, neskôr bolesti hlavy a vracanie. Postihnutá osoba má široké zreničky, ktoré nereagujú na svetlo, zároveň sú to typické poruchy zraku ako rozmazané videnie, výpadky zorného poľa, poruchy rozlíšenia farieb až slepota. Neskôr môže nastať bezvedomie až smrť.

[color=#cc0000]­[size=14]Prvá pomoc[/size][/co­lor] Prvá pomoc je akýmsi paradoxom, pretože sa odporúča vypiť 2 až 4 poháriky kvalitného tvrdého alkoholu. Samozrejme, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc! Do niekoľkých hodín je totiž nutné urobiť výplach žalúdka.

Žiar24

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM