Rôzne Správy

Injekcia pre štiavnickú radnicu: Peniaze poputujú priamo do centra

Obnova meštianskeho domu na trojičnom námestí má byť zavŕšená. Mestu sa podarilo získať dotáciu.

Ilustračný obrázok k článku Injekcia pre štiavnickú radnicu: Peniaze poputujú priamo do centra
Zdroj: TASR

Obnovu Rubigallovho domu na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici čoskoro zavŕšia. Mesto získalo dotáciu z ministerstva kultúry vo výške 80 000 eur. ,,Peniaze použijeme na dokončenie fasády a bočnej uličky. Chceli by sme ukončiť Rubigall ako celok," priblížila primátorka Nadežda Babiaková.

Nedoriešený výťah

Podľa primátorky už samospráva našla aj dodávateľa prác. ,,Musíme sa dohodnúť s dodávateľom, či sa mu to podarí urobiť ešte pred Salamandrom alebo potom hneď po ňom," dodala. Objekt tak bude kompletne obnovený, jedinou nedoriešenou vecou podľa pôvodného projektu obnovy ostáva výťah. Na jeho realizáciu zatiaľ samospráva nenašla zdroje.

,,Chceme to riešiť žiadosťou na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, keďže je tam aj knižnica a v podkroví budujeme čitáreň tak, aby mali možnosť navštíviť ju aj pohybovo hendikepovaní či starší ľudia," dodala Babiaková.

Na študovni sa pracuje

V Rubigallovom dome sídli po jeho rekonštrukcii klientske centrum mestského úradu, matričný úrad, mestská knižnica a v jeho podkroví aktuálne vďaka prostriedkom z Fondu na podporu umenia robia študovňu, ktorá bude flexibilne použiteľná aj pre organizáciu podujatí s kapacitou 80 až 100 osôb.

Bývalý meštiansky dom je národnou kultúrnou pamiatkou. Budova až do začatia rekonštrukcie v septembri 2009 bola sídlom oddelenia mestskej kultúry, cestovného ruchu a športu Mestského úradu v Banskej Štiavnici. V budove bola tiež umiestnená mestská knižnica a priestory pre výstavy, zasadnutia, školenia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM