Barbara Dallosová Krimi Správy

Hrozný zážitok Žiarčana: Psíka mu mal diviak napadnúť priamo v meste, FOTO

O probléme s diviakmi na sídlisku vie i Mestská polícia. Upozorňujeme, že zábery zraneného psíka nie sú vhodné pre deti a slabšie povahy.

Ilustračný obrázok k článku Hrozný zážitok Žiarčana: Psíka mu mal diviak napadnúť priamo v meste, FOTO
7
Galéria
Zdroj: od čitateľa

K stretu s divou zverou na žiarskom sídlisku Etapa malo dôjsť dvakrát. Po oboch útokoch zostal psík Vlčko ťažko zranený a absolvoval dve operácie. Reč je o lokalite oproti takzvanému čínskemu múru, na ploche určenej pre voľný pohyb psov.

Obľúbené miesto psíčkarov a bežcov

,,Vlčko je odvážny, takže vliezol do tých kríkov vzadu, tam ho prekvapil diviak. Prvý raz sa zdalo, že to bude ľahšie zranenie, u veterinárky sa však ukázalo, že sa za ním skrýva devastačné poranenie tkaniva. Druhý raz Vlčko skončil s rozpáranou brušnou dutinou. Ja tú situáciu už niekoľko týždňov sledujem, nešlo o náhodu. Diviaky sa na miesto pravidelne vracajú, sú tam po nich stopy. Veľká časť lúky je rozrytá a stále pribúdajú nové krátery," vysvetľuje náš čitateľ.

,,Chodí sem veľa psíčkarov. A ešte keď si predstavíte, že tadiaľ chodia napríklad bežci, zabehať si smerom na Kupču, tak vás mrazí. Veď tu sa niečo môže stať aj človeku," dodáva na margo svojej nepríjemnej skúsenosti majiteľ Vlčka.

Diviaky sú podľa mestských premnožené

O zvýšenom výskyte diviakov vie aj žiarska Mestská polícia (MsP). Podľa jej náčelníka Róberta Šišku je táto zver premnožená a okrem Etapy sa diviaky vyskytujú aj v okolí cintorína. Konkrétne oznámenie na Etape už žiarski mestskí riešili.

,,Na MsP bolo prijaté oznámenie o výskyte diviaka na Etape, čo bola hliadka MsP ihneď preveriť s negatívnym výsledkom pričom stála služba MsP ihneď bezodkladne telefonicky kontaktovala aj zástupcu príslušného poľovného združenia," vysvetľuje náčelník.

Ako ozrejmuje Šiška, mestskí policajti nie sú opravnení k výkonu poľovného práva, a teda žiadny mestský policajt nesmie divé zviera zastreliť ani odchytávať. Výnimku zo zákona predstavuje inštitút tzv. „krajnej núdze“, teda prípad, kedy takéto zviera ohrozuje na zdraví alebo živote človeka – útok divého zvierať trvá, alebo bezprostredne hrozí a nebezpečenstvo nie je možné v danej situácii odvrátiť inak.

,,V takomto prípade, ak sú teda splnené zákonné náležitosti krajnej núdze môže policajt použiť zbraň. Takéto zviera môže uloviť, alebo odchytiť do živlovnej pasce len poľovník poľovného združenia v ktorého revíri sa zviera nachádza. Mesto oslovilo príslušné poľovné združenie, aby sa problémom zaoberali. Vo veci bola informovaná aj Obvodná a poľovnícka komora," uviedol náčelník.

Ako dodáva, v prípade spozorovania divého zvieraťa v intraviláne mesta môžu Žiarčania kontaktovať stálu službu mestskej polície na tiesňovej linke 159, ktorá následne vyrozumie kompetentnú osobu poľovného združenia podľa revíru.

Téme sa ďalej venujeme a zisťujeme pre vás i stanovisko Odboru pozemkového a lesného Okresného úradu Žiar nad Hronom.

FOTO: Psa mal diviak napadnúť na lúke na Etape
7
Galéria
Zdroj: od čitateľa
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM