Martin Károly Kultúra

Fotky, artefakty a filmy. Barabáš zaplní MsKC

Vo výstavnej sále žiarskeho Mestského kultúrneho centra si budete môcť pozrieť jedinečnú výstavu fotografii a artefaktov cestovateľa Pavla Barabáša. Ako sme už u MsKC zvyknutí, prekračuje hranice klasickej výstavy a ponúka nám o čosi viac. Tentokrát

Výstavu fotografii z ciest obohatenú o nainštalované ukážky zaujímavých artefaktov, ktoré si Pavol Barabáš priniesol zo svojich expedícií si budete môcť pozrieť od 2. do 14. októbra tohto roku vo Výstavnej sále MsKC.

[blockquote]Okrem toho si pre nás MsKC pripravilo aj lahôdku v podobe Barabášových dokumentárnych filmov. Premietanie jeho siedmich filmov bude 6. októbra so začiatkom o 16.00 hodine v kinosále MsKC. Vstupné je len 2 eurá a pred kinosálou bude pripravené i občerstveni­e.[/blockquote]

Program premietania:

16:00 – 16:25 hod. Budhizmus na streche sveta Ako moderný svet potlačil tradičnú kultúru, vyznanie a hodnoty.

16:30 – 17:40 hod. Tajomné Mamberamo Viera, že to dokážu, je silnejšia ako džungľa, malária, i oni sami.

17:45 – 18:45 hod. 118 dni v zajatí ľadu Veľký klinec – tak nazývajú Eskimáci Severný pól.

18:50 – 19:45 hod. Pygmejovia – deti džungle Radosť zo života najmenších ľudí planéty.

19:45 – 20:00 hod. prestávka

20:00 – 20:55 hod. Trou de fer – železná diera Zdolávanie najťažšieho kaňonu na svete, kde je nebezpečenstvo na každom kroku.

21:00 – 21:15 hod. Tatry mystérium Miesto, ktoré vás núti hľadať odpovede.

21:15 – 22:10 hod. Pururambo Svet, o ktorom ste si mysleli, že už neexistuje.

Pavol Barabáš je známy ako autor širokej škály horských a dobrodružných filmov. Rád vyhľadáva príbehy, v ktorých sa človek dostáva až za hranicu svojich možností. Priťahujú ho územia tibetského budhizmu, prírodní ľudia ukrytí hlboko v neprebádanej džungli. Nakrúcal splavy divokých riek i horské výstupy na najvyššie pohoria kontinentov.

Má za sebou niekoľko objavných expedícií: od nájdenia civilizáciou nedotknutých ľudí doby kamennej v pralesoch v Novej Guiney, cez nájdenie nových jaskýň na stolových horách Chimantá, Kukenam a Roraima, až po absolvovanie prvého prechodu Ellsworthovho pohoria i Zeme kráľovnej Maud v Antarktíde.

Pešo dosiahol Severný i Južný pól, lovil s prírodnými Pygmejmi v Kongu, prešiel najťažší kaňon sveta Trou de Fer na ostrove Reunion. Jeho filmy sú o tom, ako by sa človek mal správať k tejto Zemi. Za svojich 30 filmov získal množstvo medzinárodných ocenení, medzi inými aj Grand Prize 2011 od Medzinárodnej aliancie horských filmov za svetový prínos a kameramanskú prácu v dokumentárnom filme s vysokohorskou, horolezeckou a objaviteľskou tematikou v extrémnych častiach sveta.

[color=#cc0000]­Súvisiace články [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.143476_Ha­lloweenska-party:-Krv,–upiry-a-Tina]Halloweenská párty: Krv, upíry a Tina[/link] [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.143323_SU­TAZ:-Hrame-o-listky-na-Sitnan-FEST-a-INE-KAFE!]SÚŤAŽ: Hráme o lístky na Sitňan FEST a INÉ KAFE![/link]

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM