Fáma, ktorá obrátila Žiar hore nohami: Chlapi v závode si mysleli že našli ropu, ale...
Informácia, že pri výstavbe žiarskeho závodu začala zo zeme presakovať ropa, sa rozšírila rýchlosťou blesku. Rozuzlenie ropnej záhady bolo prinajmenšom úsmevné.
Výstavba hlinikárne v päťdesiatych rokoch minulého storočia odštartovala v regióne novú éru a premenila nenápadnú dedinku Svätý Kríž na priemyselný Žiar nad Hronom (názov od r. 1955). V závode našlo prácu veľké množstvo tunajších, za zamestnaním v priemyselnom parku sem ale migrovalo i veľa prišelcov. Ekonomické premeny zmenili bývalé poľnohospodárske mestečko na moderné mesto, ktoré sa rozrástlo o veľké sídlisko s plnou občianskou vybavenosťou.
Prvý kameň hlinikárne položili robotníci v roku 1951 a hoci sa budovala ešte niekoľko rokov, už v máji 1953 začala prvá skúšobná výroba.
Čísla, ktoré vyvolajú úsmev: Koľko stálo pivo a koľko zarobili chlapi v žiarskom závode?
Takto to celé začalo: Archívne FOTKY z výstavby žiarskeho závodu!
Veľa faktov, fotiek a spomienok na minulosť nášho mesta máme vďaka už zosnulému lokálpatriotovi a amatérskemu historikovi Richardovi Kafkovi. Kafkove texty odkrývajú aj autentické detaily a zaujímavosti. Jednou z tejto kategórie je historka o nájdení ropy. Priam fantastická informácia sa začala šíriť mestom pri výstavbe druhej série závodu.
Nešlo o žiadny výmysel, len mýlku robotníkov, ktorí na mieste kopali. Stavbári boli presvedčení, že narazili na ropný prameň. Ropa údajne presakovala cez zeminu a bolo ju aj cítiť. Nálezisko čierneho zlata bolo v meste okamžite témou číslo jeden a povrávalo sa, že stavbu závodu zastavia.
Za bombastickým nálezom bolo však nakoniec niečo celkom iné. ,,Keď sa odobrali vzorky a urobili destilačné krivky bolo jasné, že sa jedná o motorovú naftu a následne sa zistil aj zdroj – pri prvej stavbe tu zakopali malú lokomotívu, ktorá slúžila na odvoz zeminy," objasnil v svojich textoch Kafka.