Martin Károly Správy

Exkluzívny rozhovor s Milanom Veselým: Zatvorenie Slovalca som si nikdy nepripúšťal

Až do podpisu zmluvy hrozilo zatvorenie najväčšieho závodu v regióne. O prácu mohlo prísť viac než 3000 ľudí. Krušné chvíle prežívali aj vrcholoví manažéri spoločnosti. Čo bolo pre generálneho riaditeľa najťažšie? Budú mať teraz zamestnanci vyššie platy?

Ilustračný obrázok k článku Exkluzívny rozhovor s Milanom Veselým: Zatvorenie Slovalca som si nikdy nepripúšťal
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Zmluva o výhodnejších dodávkach elektriny na 8 rokov pre Slovalco bola podpísaná až v pondelok 7. októbra. Zmluvu za Slovalco podpísal predseda predstavenstva Knut Preus a člen predstavenstva Jozef Oravkin. Podľa slov Milana Veselého, generálneho riaditeľa Slovalca, toto obdobie ale nebolo to najhoršie v jeho kariére, pričom riaditeľom závodu je už od roku 2002.

Spoločnosť Slovalco má v súčasnosti ešte platnú zmluvu zaistené zaisťujúcu garantované ceny energie. Garancie získala prostredníctvom zmluvy na 20 rokov, ktorá začala platiť v roku 1994. Vtedajší Štátny energetický podnik ju podpísal, aby nórskym vlastníkom garantoval návratnosť investície. Hlinikáreň neskôr prešla rekonštrukciou, ktorá zvýšila výrobu o 50%, zlepšila ekológiu fabriky a stala sa najmodernejšou výrobňou hliníka v Európe.

V tomto roku bolo potrebné rokovať o novej zmluve. Prečítajte si exkluzívny rozhovor s generálnym riaditeľom Slovalca Milanom Veselým.

Aké sú vaše pocity po podpísaní zmluvy?
Samozrejme, ja aj celý môj tím cítime veľkú úľavu. Podpis zmluvy na dodávku elektrickej energie do roku 2021 pomôže zachovať výrobu hliníka v Žiari nad Hronom a tým aj udržať 3000 pracovných miest, ktoré sú s výrobou a spracovaním hliníka spojené. Hliník je kov budúcnosti a jeho využitie v mnohých oblastiach priemyslu má veľkú perspektívu.

Ste spokojný s vyrokovanými cenami? Je táto cena so Slovenskými elektrárňami vyššia alebo nižšia oproti predchádzajúcemu obdobiu?
Všetci sme vedeli, že podmienky dodávky elektriny od roku 2014 budú horšie ako tie dnešné, ale finálna podoba zmluvy je dohodou oboch strán. Zmluva upravuje dodávky elektriny pre hlinikáreň v celkovom objeme 19 TWh na obdobie 8 rokov, od roku 2014 do roku 2021

Čaká vás ešte rokovanie o prenose a rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) o cenách za prenos energie. Hrozí stále prepúšťanie v Slovalcu, ak sa cena nevyrokuje?
Po prijatí legislatívnych úprav v štruktúre poplatkov spojených s dodávkou elektriny sme optimistickí, naša fabrika bude pokračovať.

Vráťme sa ale k podpisu zmluvy s elektrárňami. Čo bolo podľa vás na rokovaniach najťažšie?
Pre mňa to bola určite najdôležitejšia zmluva, ktorú som vyjednával. Zodpovednosť voči zachovaniu výroby, ale aj voči ľuďom a regiónu bola obrovská, rokovania trvali niekoľko rokov, posledný rok bol veľmi intenzívny. Som rád, že sa to podarilo a na najbližších 8 rokov máme dodávky elektrickej energie.

Táto otázka sa aj v médiách šíri už takmer rok. Odkedy ste to riešili vy a čo podľa vás najhoršie hrozilo? Vedeli ste si predstaviť rušenie prevádzky? Bolo to už v tomto štádiu? Ako dlho ste už na poste generálneho riaditeľa a bolo niečo počas vašej kariéry ťažšie ako toto?
Rokovania sme brali veľmi seriózne a s plnou zodpovednosťou. Zatvorenie závodu som si nikdy nepripúšťal, venoval som maximálne úsilie hľadaniu riešení.

Na čele spoločnosti pracujem od roku 2002, v užšom vrcholovom vedení od 1997. Musím povedať, že bohužiaľ som zažil aj ťažšie chvíle. Pre každého manažéra je najťažšie, keď musí čeliť situáciám, keď sa stal úraz spolupracovníkovi v práci.

Vy ako daňový poplatník súhlasíte pušálne s tým, aby štát niektoré, napríklad strategické firmy, dotoval z peňazí daňových poplatníkov? Nedeformuje to podľa vás trh?
Ak chceme mať v Európe priemysel, ktorý je nosným pilierom ekonomiky nielen na Slovensku, ale aj napríklad v Nemecku, musíme vytvoriť také podmienky, aby priemysel ekonomicky prežil. Je to lepšie riešenie ako výrobu zatvoriť, má to väčší ekonomický význam – preto sa nedá hovoriť o dotáciách, iba o opatreniach hospodárskej politiky. Podobné riešenia majú aj iné hlinikárne v Európe.

Uvažujete teraz po podpise napríklad s rozšírením prevádzky?
Uvažujeme o dvoch rozvojových projektoch, ale ešte je priskoro o nich hovoriť. Povieme, keď príde čas.

Budú mať pracovníci Slovalca zvýšený plat po týchto rokovaniach?
Cena hliníka na burze je momentálne veľmi nízka a my, a s novou zmluvou na dodávku elektriny, sa budeme musieť veľmi snažiť byť efektívni, aby sme nedosahovali stratu. Budeme ďalej optimalizovať procesy, sledovať náklady. Naši ľudia vždy boli férovo platení a tak to aj zostane.

Slovalco na výrobu hliníka spotrebuje približne 2,3 TWh elektriny, čo predstavuje cca 10% celkovej výroby Slovenských elektrární. Slovalco vyrobí ročne približne 160 000 ton primárneho hliníka environmentálne šetrnou, ekologickou technológiou, ktorá v roku 1996 nahradila starú technológiu výroby hliníka so zásadným vplyvom na životné prostredie. V roku 2012 predstavoval celkový predaj 178 672 ton hliníkových výrobkov, vrátane pretavovania. Export tvoril 80,7% z celkového objemu predaja.

Slovenské elektrárne, a. s., sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-% podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Fond národného majetku SR, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Ku koncu roka 2012 spoločnosť zamestnávala 5171 pracovníkov.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM