Martin Károly Kultúra

Dolný kostol zachránený. Obnova trvala 5 rokov

V Banskej Štiavnici cez víkend slávnostne otvorili zrekonštruovaný Dolný kostol, ktorý je súčasťou tamojšej Kavárie. Kostol rekonštruovali plných päť rokov.

Ilustračný obrázok k článku Dolný kostol zachránený. Obnova trvala 5 rokov
Zdroj: TASR

Centimeter po centimetry…

Na kostole prešiel nejakou úpravou každý centimeter štvorcový,“ povedal TASR predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik. „Fresky bolo treba odkryť a ďalej retušovať a spevňovať. Všetky podlahy bolo treba poskladať a presušiť. Celý kostol sme ešte pred tým museli odvlhčiť. Vymenili sa tiež všetky omietky. Naspäť sa vrátili všetky sochy a obnovili sa existujúce oltáre,“ priblížil obnovu.

Samotnému otvoreniu kostola predchádzala svätá omša, spojená s posvätením kostola. Po nej členovia fondu predstavia návštevníkom postup pri obnove Kalvárie.

Na jej obnovu prispieva už päť rokov Nadácia VÚB, pričom ešte ďalších päť rokov bude podľa dohody prispievať. Na päťročný projekt elektrifikácie získal fond vlani grant aj od Stredoslovenskej energetiky. Nemalou mierou sa podieľal aj Svetový pamiatkový fond – World Monuments Fund (WMF) z New Yorku a tiež slovenské ministerstvo kultúry. Na záchranu však prispeli aj desiatky fyzických osôb. Na celkovú obnovu Kalvárie je podľa projektu potrebných asi 5 miliónov eur, pričom doteraz sa preinvestovalo asi 1,5 milióna eur.

Na obnovu čaká aj Horná kostol

Záchranári sa teraz chcú sústrediť na obnovu Horného kostola. Najviditeľnejší objekt Kalvárie potrebuje pre svoju záchranu asi 500.000 eur. Organizátori preto vyzývajú všetkých, ktorí chcú a dokážu túto významnú kultúrnu pamiatku podporiť, aby kontaktovali členov fondu na www.kalvaria.org.

Súčasťou víkendového otvorenia Dolného kostola bol aj benefičný koncert Mariána Čekovského a prekvapením na záver bolo slávnostné zažatie nočného osvetlenia ďalších objektov Kalvárie.

Dolný kostol štiavnickej kalvárie sa dočkal obnovy
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM