Katarína Reiterová Rôzne

Do Štiavnice sa sťahujú Bratislavčania, ceny bytov aj v kríze držia svoju cenu

Historické jadrá niektorých slovenských miest ponúkajú ojedinelé možnosti bývania. Banská Štiavnica, ako mesto UNESCO sa s bytmi v stredovekých domoch na Trojičnom námestí a v jeho okolí ,radí vôbec k najpozoruhodnejším miestam pre život.

Ilustračný obrázok k článku Do Štiavnice sa sťahujú Bratislavčania, ceny bytov aj v kríze držia svoju cenu
Zdroj: Dnes24.sk

V niektorých domoch sa navyše podarilo oživiť aj niekdajšieho genia loci. Ešte v 60. a 70. rokoch uplynulého storočia obývali značnú časť historických domov v centre Banskej Štiavnice baníci, alebo ich potomkovia, hutníci zo žiarskych fabrík, ale často aj rozličné asociálne skupiny, ktoré pridelený majetok vtedajším režimom nezveľaďovali, ale naopak devastovali.

Z centra do Drieňovej

Zvrat nastal až koncom 70. rokov a v 80. rokoch, kedy vtedajší komunistický pohlavári začali realizovať proces výstavby nového sídliska Drieňová, kam sa mali presťahovať ľudia z centra. Historické jadro chceli aj na popud odborníkov zo zahraničia postupne zveľaďovať.

„Proces sa síce spustil, ale bez ďalšej koncepcie a vízie do budúcnosti,“ hovorí Ivan Celder majiteľ 1. Banskoštiav­nickej realitnej kancelárie, ktorá sa už od 90. rokov zaoberá renováciou a predajom starých bytov v centre mesta. Všetko napokon zmenila novembrová revolúcia a ďalšia zmena vlastníckych práv.

V Štiavnici Íri aj Belgičania

Veľkú časť domov v centre dostali reštituenti. Do Štiavnice však začali prúdiť aj skupiny ľudí, ktorí mali prostriedky a viac či menej úspešne začali s obnovou. Štát reagoval tak, že získal odborné kádre a vyprofiloval pamiatkový úrad, ktorý na obnovu historického jadra dohliadal. Ďalšiu skupinu vlastníkov začali najmä v období pred krízou vytvárať ľudia zo zahraničia, najmä z Írska a Belgicka.

Celder sám od roku 2000 zrenovoval a predal v centre Banskej Štiavnica 102 starých bytov. Väčšinou išlo o byty do 50 m2, ktoré na požiadanie aj zariadil starým nábytkom. „Ceny takýchto bytov pred krízou a dnes sa takmer nezmenili. Cena za jeden meter štvorcový je asi 1250 eur,“ udáva. Štiavnica je podľa neho v tomto smere pomaly spiaca dáma, ktorá iba odzrkadľuje situáciu v spoločnosti.

A kto dnes staré byty v jednom z našich najkrajších miest kupuje? „Sú to najmä Bratislavčania – majitelia firiem, alebo intelektuáli a umelci a to z celého Slovenska,“ hovorí Celder. "Tí ale väčšinou majú hlboko do vrecka. Na druhej strane sú to práve oni, ktorí tvoria ducha tohto mesta,“ podotýka.

Rekord v Banskej Štiavnici: Mesto zaplavilo 53 tisíc turistov!

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM