Dedinka pri Žiari má múzeum v skrini: Mali ste aj vy doma tieto vychytávky?
Skriňa v predsieni obecného úradu v obci pri Žiari nad Hronom je sondou do čias nedávno minulých. Nechajte sa uniesť nostalgiou.
Obec Trnavá Hora sa v posledných mesiacoch skloňuje najmä v súvislosti s odpadovým hospodárstvom. Vďaka eko filozofii starostu a obecných poslancov sa dedinke podaril výrazný úspech. Písali sme tu: Starosta eko dedinky: Nemôžem robiť len od stola, občas sa musím aj pohrabať v odpadkoch
Mini múzeum vzniklo náhodou
Pri návšteve obecného úradu vám ale udrie do očí aj niečo iné. Vo vstupnej miestnosti stojí presklená skriňa plná predmetov, ktoré vyvolávajú nostalgiu. Ako vysvetľuje starosta Pavel Kravec, dá sa povedať, že ide o najmenšie múzeum na Slovensku.
Artefaktom je aj samotná skriňa, v ktorej je neoficiálne múzeum situované. ,,Je to skriňa z bývalého zdravotného strediska, ktoré tu sídlilo. Slúžila lekárom na odkladanie nástrojov. Ako dieťa si ju pamätám plnú striekačiek a podobných predmetov. Skriňa bola vyrobená v roku 1957, my sme ju obnovili, trošku zreštaurovali," opisuje starosta ukazujúc na desiatky rokov starý kus nábytku.
Spomienkou na zdravotnícke stredisko je aj autentická tabuľa s komplikovaným nápisom, vystavená na jednej z políc. Stojí na nej: Okresný ústav národného zdravia Žiar n. Hronom Obvodné zdravotné stredisko Trnavá Hora.
Múzeum v predsieni úradu vzniklo podľa starostu viac-menej náhodou. Obyvatelia začali spontánne nosiť staré veci z povál, ktoré im bolo ľúto vyhodiť. Keď sa predmety s nádychom minulosti začali kopiť, skrsla myšlienka. Nápad sa ujal a mini múzeum priťahuje pozornosť skôr i neskôr narodených. Tí prví si zaspomínajú, tí druhí častokrát hádajú, na čo sa vlastne pozerajú.
Časy nedávno minulé
V lekárskej skrini nájdete prvý magič na baterky, vojenský poľný telefón, prvý typový televízor Orava, retro fotoaparáty, staré interiérové vypínače či dokumenty ako cestovné pasy a rôzne preukazy.
,,Tie veci nie sú staré sto či dvesto rokov, ale dnes je ten vývoj tak rýchly, že už po pár desaťročiach sú to riadne artefakty. Keď sem chodia deti, niekedy ani netušia, na čo mohli slúžiť (smiech)," hovorí Kravec.
Ozdobou presklenej skrine je zachovalý písací stroj. Ten je pre Pavla Kraveca osobnou záležitosťou, je to totiž dedičstvo po otcovi. Obec zreštaurovala tiež staré plechové štíty s názvami inštitúcií. Tie zdobia stenu vstupnej miestnosti.
Uhádli by ste, čo to je?
Raritou medzi vystavenými predmetmi je zariadenie na najspodnejšej polici. Starosta hovorí, že jeho účel obvykle neuhádne nikto.
,,Je to zariadenie na pretáčanie kotúčov s filmami, keď sa ešte v kine premietalo z kotúčov. Po premietaní musel premietač film vždy natočiť naspäť," prezrádza o zvláštnej kovovej konštrukcii na drevenom podstavci.
V skrini sa nachádza aj niekoľko starých telefónov. Jeden taký má starosta aj na pracovnom stole – čierny bakelitový vytáčací telefón. Samozrejme, už len na ozodbu. ,,Ja si pamätám, keď sa tie telefóny používali. Ale pravdou je, že už si neviem predstaviť, že by som na tom vytočil číslo. Po prvých štyroch čísliaciach by som zabudol, ako to pokračuje," dodáva so smiechom.
Nenechajte si ujsť viac noviniek zo Žiaru a okolia a sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame.
Chcete mať vždy po ruke aj informácie zo Slovenska či zo sveta? Sledujte Facebook Dnes24.