Katarína Reiterová Kremnica

Boj o ťažbu: Župní poslanci podporili Detvu, Kremnica na podporu ešte čaká...

Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) nesúhlasia s povrchovou ťažbou zlatých a strieborných rúd a s použitím technológie kyanidového lúhovania. Dnes okrem Detvancov. Uznesenie pre celý kraj ešte nebol schválený.

Poslanci BBSK dnes na zasadnutí parlamentu vyslovili nesúhlas s povrchovou ťažbou zlatých a strieborných rúd a s použitím technológie kyanidového lúhovania, ani s použitím akejkoľvek chemickej technológie v banskom priemysle pri ťažbe, získavaní a úprave nerastov na území okresu Detva.

Boj sa týmto nekončí

Kraj v uznesení zároveň podporuje stanoviská miestnych samospráv – obce Dúbravy, vyjadrené v uznesení obecného zastupiteľstva z 28. októbra 2012, mesta Detva, vyjadrené v uznesení z 19. septembra 2011 a mesta Kremnica, vyjadrené v uznesení zo 4. apríla 2013.

„V prvom rade treba povedať, že boj ešte neskončil, tá spoločnosť sa nezastaví i keď vravia, že utlmujú svoju činnosť. Ja tomu neverím. Oni budú stále ovplyvňovať verejnú mienku,“ konštatoval poslanec Roman Malatinec za volebný obvod Detva. Povedal, že pre nich je to aj morálna pomoc od BBSK pri ďalších procesoch smerom k štátnym inštitúciám.

Ďalší poslanec za obvod Detva Miroslav Suja priblížil svoj návrh, aby sa uznesenie premietlo do krajského územného plánu. Toho sa totiž musia držať všetky dotknuté organizácie a v rozpore s ním sa nedá vydať stavebné povolenie, objasnil. „Ale takéto samostatné uznesenie, ako sme prijali, je možné obísť,“ dodal Suja.

Pomohla aj petícia

Podľa detvianskeho mestského poslanca a člena petičného výboru Petícia za zákaz ťažby zlata v regióne Podpoľania Romana Vrťa sa dnes udial ďalší míľnik z pohľadu Podpoľania ohľadom ťažby zlata. „Dnes zastupiteľstvo podporilo, vlastne, celé Podpoľanie,“ konštatoval. Podľa neho aj 11 000 podpisov, ktoré získali, zavážilo, aby poslanci hlasovali v mene Podpoľania.

Vrťo však pripomenul, že z procesného hľadiska rozhoduje Obvodný banský úrad, takže je to apel aj naň, aby rozhodoval v záujme ľudí, obcí, mesta Detvy a obyvateľov kraja.

Kremnica ďalej bojuje

V boji o zákaz ťažby zlata pokračuje aj Kremnica. Spor medzi Kremničanmi a spoločnosťou Ortac sledujeme aj my. Naposledy podalo podnet Občianske združenie Kremnica nad zlato na Krajskú prokuratúru v Banskej Bystrici vo veci nečinnosti Obvodného banského úradu Banská Bystrica.

Súvisiaci článok: Rozruch v mestskom parlamente obrazom: Ortac chcel nadiktovať poslancom uznesenie

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM