Katarína Reiterová Rôzne

Bločková lotéria a Žiarčania? Ľudia si odkladajú bloky aj za cigarety alebo účet v krčme

Od 1. septembra vypukla na Slovensku bločková lotéria. Do nej sa bude môcť zapojiť každý, kto si zaregistruje pokladničný bloček vydaný registračnou pokladňou práve od úvodu septembra. Zisťovali sme medzi Žiarčanmi ako vnímajú túto lotériu.

Národná bločková lotéria má byť jedným z nástrojov Ministerstva financií SR v boji proti daňovým únikom. Rezort financií chce prostredníctvom tejto novinky odhaliť podnikateľov, ktorí podvádzajú pri vystavovaní dokladov z elektronickej registračnej pokladnice.

Kto skúsi šťastie?

A ako vnímajú bločkovú lotériu niektorí Žiarčania? „Ja si myslím, že je to blbosť. Nás obyčajných ľudí sa to nijako nedotkne a firmy si aj tak nájdu cestičky ako obísť zákony,“ myslí si pán Jozef a dodáva, že odkladať si bude len bločky za nákup väčších vecí, ktoré by v budúcnosti potreboval na reklamáciu.

Rovnako na bločkovú lotériu „kašle“ aj pani Jana zo Žiaru: „Nie, nebudem si schovávať každý bloček, za prvé nemám čas prihlasovať sa do lotérie s bločkom za rožky a za druhé, aj tak nevyhrám nič.“

„Ja som sa tejto možnosti potešila,“ prezrádza svoj názor na bločkovú lotériu dôchodkyňa Pavla avšak dodáva, že registrovanie bločkov je pre starších ľudí najmä na dedinách náročnejšie: „Mohli vymyslieť taký systém, aby sme nemuseli nič robiť, iba skontrolovať nejaké identifikačné číslo na bločku.“

Bločky si odkladajú aj z cigariet alebo účtu v pube

Zvýšený záujem o bločky zaznamenali aj samotní obchodníci. „Bločky dávame vždy. Pokým nebola lotéria, každý mávol rukou, že mu to aj tak nik nepreplatí, tak som ich vyhadzovala. A teraz? Ľudia si pýtajú bločky za všetko. Aj za cigarety, noviny alebo žuvačky. Jednoducho cítiť, že začala bločková lotéria,“ prezradila predavačka Zuzana z novinového stánku.

Zaujímavosťou je, že bloky si odkladajú aj niektorí krčmoví štamgasti. „Samozrejme, že keď príde zákazník pri barovom pulte platiť za drinky, ktoré vypil vystavím mu bloček, ale skoro každý si iba pozrie výslednú sumu, skrčí ho a zahodí. Teda, tak to bolo doteraz. A od nedele? Niektorí, najmä stáli zákazníci si bločky už odkladajú,“ netajil čašník z jedného nemenovaného pubu.

Majiteľ iného klubu v Žiari však hovorí, že záujem o bločky vôbec nepozorovali: „Tak ako doteraz ich nechávali všetci na bare bez povšimnutia, tak je tomu aj teraz. Blok si zoberie možno 1 zákazník z 50tich.“

Pravidlá lotérie

My ešte pripomíname, že pokladničné bločky bude možné registrovať priamo do lotérie od 16. septembra. Prví výhercovia budú známi 2. októbra. Registrovaný blok do lotérie nesmie byť starší ako dva mesiace, pričom jeho hodnota musí byť minimálne jedno euro.

Lotéria by mala prebiehať v dvoch kolách, ktoré Tipos nazval prvá šanca a druhá šanca. Prvá šanca by mala prebiehať raz za 14 dní a výhry by mali byť peňažné. Prvou cenou by malo byť 10 tisíc eur, pričom ostatných deväť výhercov by si malo rozdeliť ďalších 10 tisíc eur. Druhá šanca by mala prebiehať raz za 28 dní, pričom výhrou by malo byť osem áut v hodnote 10 tisíc eur.

Ilustračné foto.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM