Martin Károly Kultúra

BIOS: Nadávky sú normálne, najhorší sú svätuškári!

ROZHOVOR. Žiarsky tanečník Matej Bios Škoda vidí v životnom štýle hip-hop viac než módny trend. O svojej filozofii prenášal aj tohtoročnom festivale Pohoda. Prečítajte si, čo hovorí o pokrytectve dnešnej doby.

Na internete momentálne koluje video s názvom Hip-hop na pravú mieru. Čo ste tým chceli odkázať ľuďom?

Projekt Hip-Hop na pravú mieru sme založili minulý rok z programu Mládež v akcii. Tento projekt má ľuďom ukázať nový pohľad na hip-hopovú kultúru a hip-hoperov ako ľudí. Celé sa to nesie pod mottom: Nesúďte kultúru podľa jednotlivcov.

[blockquote]Mnoho mladých dnes pozerá hip-hopové videoklipy, vidí v nich amerických rapperov v ghettách či drsný život na ulici, drogy, alkohol ,zbrane, alebo drahé autá, peniaze, perfektné ženy. Mladí si myslia, že to sú pravé hip-hopové hodnoty a tak si oblečú XL tričká, tepláky, nahodia šiltovku a čmárajú po budovách nezmyselné čarbanice, predávajú a užívajú drogy, flákajú sa po baroch a pod. [/blockquote]

A deje sa to globálne, vo veľkom počte. A takýto obraz o hip-hope nám prinášajú aj média. Niet sa čo čudovať, že sa verejnosť hip-hopu bojí. My však ukazujeme, že aj keď sme hip-hoperi, nepijeme, nefajčíme, nedrogujeme, neflákame sa a už za žiadnu cenu nerobíme vandalizmus.

Sme tak isto normálni, slušní ľudia ako aj vy. Niekedy sa nás ľudia boja, pretože sme až príliš priami. To preto, lebo sa nemienime na nič hrať. Každopádne, hlavné hodnoty sú: Mier, Láska, Jednota a tohto sa držíme. V rámci tohto projektu sme sa zúčastnili i prednášky na najlepšom festivale Európy, Bažant Pohoda 2012, kde sme prednášali o týchto všetkých veciach a ukázali ľudom náš názor na hip-hop.

[youtube=420,236]h­ttp://youtu.be/jz76-mg7Nzo[/youtube]

[color=#3333ff]Je mnoho ľudí, čo súhlasí, ale aj mnoho, čo nesúhlasí. My vám nehovoríme, že toto všetko je pravda. Len ukazujeme náš pohľad, náš názor a svet, akým sa riadime my. Hlavne neškatuľkujte ľudí podľa výzoru, farby plety, rasy, kultúry… Proste neškatuľkujte. Neohovárajte sa, nekritizujte, nebojujte medzi sebou. Naučte sa cítiť lásku jeden k druhému ako ľudia. A bez rozdielov.[/color]

Mnohí rodičia sa však obávajú o svoje deti práve preto, že sa v hip-hopových songoch objavuje pomerne veľa vulgarizmov, ktoré si deti postupne zaužívajú…

Čo sa týka nadávok v textoch a vulgárneho vyjadrovania, osobne si myslím, že to nie je až tak zlé, oproti tomu, čo sa deje vo svete, alebo priamo za vašimi chrbtami.

[blockquote]Vul­gárne je, ako sú ľudia posadnutí materiálnym svetom, ako sa okrádajú, ako nadávajú, ale hrajú svätuškárov, ako sa navzájom podvádzajú a podlamujú si nohy, a ako sa skrývajú sami za seba. [/blockquote]

Vulgárne je v byť v pätnástich rokoch každý piatok opitý a sfajčený. Nadávky nekazia mládež! To si pamätajte a pre mamičky s deťmi – (aj tak vaše ratolesti nadávky poznajú) – učte ich k úprimnosti a prestaňte sa pred nimi na niečo hrať. Choďte im príkladom. Samozrejme, ani my nenadávame pred deťmi alebo na verejných vystúpeniach. No nekážeme, aby ľudia nenadávali alebo neoznačíme pieseň za vulgárnu, ak sú tam nadávky. Sú to len slová, ktoré umelec vyjadruje tak, ako cíti.

Matej, na žiarskom City feste si získal od primátora mesta Žiar nad Hronom ocenenie Zlatý Klinec. Čím si si toto ocenenie, podľa teba zaslúžil?

Toto ocenenie som dostal za celé 4 roky, ktoré v meste pôsobím, za prácu s mládežou a rozvoj kultúry. Neskutočne si to cením, pretože som to ani nečakal. Od samého začiatku som robil len to, čo ma baví, čo ma napĺňa a čo milujem. Natočil som film, založil tanečnú školu, organizoval dva ročníky udalosti BIG DAY, mám za sebou veľký projekt Hip-Hop na pravú mieru, v rámci ktorého sa momentálne tvorí veľký dokument a samozrejme sa zúčastňujem na rôznych mestských podujatiach, organizujem vystúpenia a workshopy.

Všetko sú to veci, ktoré robím s láskou a potešením a nikdy by ma ani nenapadlo, že za to budem takto ocenený. Po pravde, pre mňa osobne je ocenenie každá pochvala a každý potlesk, ktorý zažijem.

Vždy, keď ma niekto stretne a poďakuje mi za to čo robím, je to krásne. Alebo keď ma decká na ulici spoznávajú a zdravia sa mi, teší ma to. S kolegom Borisom sme sa teraz pustili do projektov spoločne a môžem prehlásiť, že všetko robíme rovnocenne.

Ocenenie Zlatý Klinec teda patrí Borisovi, a aj ostatným, ktorí mi pomáhali. Starej skupine, bývalej frajerke, mamke, babke, fanúšikom, mestu, mestskému kultúrnemu centru a podobne. Je veľmi veľa ľudí, ktorí mi na tejto ceste pomáhali a pomáhajú. Pre mňa je to teda niečo ako veľká verejná pochvala za to všetko, čo mám za sebou a viem, že to čo robím, robím správne a rozhodne v tom budem pokračovať.

Spomínal si akciu BIG DAY. Ako dopadol druhý ročník? Bol úspešnejší ako ten prvý?

Prvý ročník tejto akcie bol taký skúšobný, bola to naša prvá veľká akcia. Veľká ako veľká, pretože sa na nej zúčastnilo málo ľudí, program bol príliš natiahnutý a našli sme mnoho chýb. No ohlasy tých, ktorý sa zúčastnili, však boli perfektné. Treba povedať, že akciu BIG DAY sme založili ako Veľký Deň skupiny Associallz Dance Crew.

Tento druhý ročník sme sa však rozhodli, že to bude Veľký Deň všetkých ľudí. Obidva ročníky boli zadarmo, bez vstupného. Program bol rozhodne bohatší o umelcov a doplnený o hviezdu Suverena, ktorý tvorí tzv. uvedomelý hip-hop a jeho texty majú krásny a hlboký zmysel s malým počtom nadávok, ktoré pri vystúpení úplne vynechal.

Zároveň sme tento ročník venovali aj kultúrnej jednote, a preto sme spojili rockovú skupinu Agáta s našou tanečnou hip-hopovou skupinou. Ukázali sme, že aj rôzne kultúry medzi sebou môžu spolupracovať a mať sa radi. Je jedno, akej sme kultúry, čo počúvame alebo máme oblečené. Všetci sme len ľudia mali by sme hľadať to, čo nás spája a nie to, čo nás oddeľuje. Ak by som mal zhodnotiť úspech akcie, tak si myslím, že to bolo na jednotku. Bolo oveľa viac ľudí, ako minulý rok, decká mohli tancovať, zabaviť sa na trampolíne, či na skákajúcom hrade.

Dovliekli sme i hip-hopový obchod. Ďalší rok sa môžete tešiť na BIG DAY 3, ktorý bude ešte bombovejší a väčší.

Aké sú vaše ďalšie plány do budúcna?

Momentálne máme rozrobené dva veľké projekty. Jeden z nich bude celoslovenských rozmerov a skupina Associallz Dance Crew a tak isto aj mesto Žiar nad Hronom budú propagované po celom Slovensku. Jedinú informáciu, ktorú môžem vytiahnuť je, že navštívime zhruba päťdesiat miest a dedín po celej krajine, a budeme sa venovať mladým ľudom a verejnosti. Nechajte sa prekvapiť a pevne dúfajte, že všetko vyjde. Bude to veľký úspech pre nás, pre Vás i pre mesto.

[youtube=420,236]h­ttp://youtu.be/PPpp2csf­Af8[/youtube]

Ako ďalší projekt chystáme vytvoriť štyri reprezentačné piesne mesta v hip-hopovom žánri, do ktorých zapojíme všetkých žiarskych i okolitých umelcov a samozrejme aj pár hostí z celoeurópskej scény. Máte sa na čo tešiť.

Chcel by si ešte niečo na záver odkázať našim čitateľom?

[blockquote]Budeme len radi, ak nás budete podporovať, pretože sami to nezvládneme. Na akcií BIG DAY sme vyzbierali sotva tridsať eur, no nehanbíte sa? My sa pre Vás snažíme robiť všetko, čo môžeme. Venovať sa mladým, rozvíjať kultúru a organizovať akcie. A budeme v tom pokračovať i naveky vekov :) [/blockquote]

S pozdravom BIOS zo skupiny Associallz Dance Crew – Milujte sa, ľúbte sa, spolupracujte, držte sa užívajte život v zdravom životnom štýle:)

Lucia Svitková

[color=#cc0000]­Súvisiace články [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.129947_Bre­akdancer-BIOS:-Splnil-som-si-svoj-sen---]Breakdancer BIOS: Splnil som si svoj sen…[/link] [link=http://www­.ziar24.sk/clan­ky?extend.140472_Kon­troverzna-piesen-pre-mesto:-Hrozi-cenzura-politikmi?!]Kon­troverzná pieseň pre mesto: Hrozí cenzúra politikmi?![/link]

bios
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM