Ľubomíra Karmanová Rôzne

Bábätká v šatke sú vraj spokojnejšie: Desiatky žiarskych mamičiek pochodovalo mestom, FOTO

Mamičky v Žiari sa zapojili do Medzinárodného týždňa nosenia detí. Mohli sa tak presvedčiť o tom, že nosiť bábätko v šatke má svoje výhody. Pre drobcov sa pri tejto príležitosti v najbližších dňoch chystajú aj ďalšie podujatia. Naučia sa angličtinu, alebo si môžu zatancovať salsu.

Ilustračný obrázok k článku Bábätká v šatke sú vraj spokojnejšie: Desiatky žiarskych mamičiek pochodovalo mestom, FOTO
Zdroj: TASR

V centre Žiaru nad Hronom sa dnes na spoločnej prechádzke stretla asi tridsiatka mamičiek s deťmi, aby sa takýmto spôsobom zapojili do Medzinárodného týždňa nosenia detí 2015. Organizátorky podujatia, ktoré má tento rok v Žiari nad Hronom svoju premiéru, netajili z účasti radosť. „V Žiari nad Hronom sa do tejto kampane zapájame po prvýkrát. Ja som sa minulý rok zúčastnila v Banskej Bystrici a veľmi sa mi to páčilo,“ hovorí iniciátorka podujatia Nadežda Bírešová.

Angličtina pre drobcov aj salsa

Prechádzka mestom odštartovala sériu podujatí, ktoré pri tejto príležitosti v Žiari chystajú. V poobedňajších hodinách je naplánované stretnutie budúcich mamičiek s lektorkou nosenia a laktačnou poradkyňou. V stredu (7.10.) pripravili organizátorky Baby english – angličtinu pre deti od 6 mesiacov do 3 rokov a Baby salsu. „Vo štvrtok 8.10. zakončíme podujatie prednáškou s laktačnou poradkyňou a lektorkou nosenia,“ dodala Bírešová.

Mottom tohtoročnej kampane je „Objím svoj svet“. „Veľakrát to zdravé nosenie ešte nie je také známe, takže chceme o ňom zvyšovať povedomie, pretože často sa stretávame s predsudkami,“ podotkla Bírešová.

Nosiť deti je možné v šatkách, a to buď elastických, alebo pevných, či v rôznych ergonomických nosičoch. Bírešová v tejto súvislosti upozorňuje, že známe „klokanky“ nie sú vôbec vhodné, pretože pri nich nie je zaručené správne postavenie bedrových kĺbov a váha dieťatka spočíva na pohlavných orgánoch.

Bábätká v šatke sú spokojnejšie

Nosenie detí prináša pozitíva nielen pre deti, ale aj samotných rodičov. „Deti sa v šatke viac upokoja, počujú tlkot maminky, srdiečka. Dieťa lepšie zaspí, menej plače cez deň. Vidí na svet z výšky pliec. Maminky zase nemusia riešiť, aký majú pred sebou terén, či sa s kočíkom dostanú do obchodu, alebo nie,“ vymenúva niektoré z nich Bírešová.

Jednou z mamičiek, ktorú nosenie oslovilo, je aj trojnásobná mamina Monika so šesťmesačným synom. „Timotejko je moje tretie dieťatko, ale šatkované je prvé. Skúsenosti mám dobré. Pomáha nám to pri cestovaní, keď je malý nepokojný, tak sa rýchlo upokojí. Ľahko v tom zaspáva,“ hovorí o svojich skúsenostiach Monika. Keďže je synček vo veku, že ešte nemôže v kočiari sedieť, ale už je zvedavý a chce sa dívať na svet, používajú šatku aj na prechádzkach. Keby vedela o šatkovaní skôr, určite by ho využila aj pri starších deťoch.

Nosenie bábätka v šatke má svoje výhody
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM