Marián Vojtko Rôzne

Aj Voľby môžu byť formou Revolúcie

Blogov o tom, či voliť, alebo nevoliť v akýchkoľvek voľbách už bolo napísaných nespočetné množstvo. Nedá mi pridať ešte jeden pohľad.

Ilustračný obrázok k článku Aj Voľby môžu byť formou Revolúcie
Zdroj: Dnes24.sk

Dnes máme možnosť voliť. Predsedov a poslancov vyšších územných celkov, krajov, regiónov. Nazvime to ako chceme, táto inštitúcia má mnohé kompetencie, ktoré ovplyvňujú aj náš život, v obciach, v mestách … Či už ide o cesty, nemocnice, školy, sociálne služby, cestovný ruch … a mnoho iných oblastí života v našich regiónoch. Stretávam sa s ľuďmi, ktorí ma ako poslanca mestského zastupiteľstva oslovujú s postrehmi … „prečo niečo nerobíte s tou cestou“, „prečo je to tak s verejnou dopravou“ … Mnohokrát skončím s odpoveďou, že tieto problémy rieši VÚC a my máme len malé možnosti veci ovplyvniť. Hoci je tu cesta aktívnych lobingov zo strany vedení miest a obcí, cesta komunikácie a kontaktov na jednotlivých odboroch kraja. To je tak všetko čo môžeme z pozícií mesta, či obce robiť v kompetenciách kraja. Nie je to málo, pokiaľ je vedenie obce, či mesta v tomto smere aktívne.

Druhou a vlastne prvou možnosťou veci v kraji ovplyvniť, sú voľby. Každý občan obce, mesta, regiónu má právo dať hlas človeku a ľuďom, o ktorých si myslí, že budú jeho záujmy, záujmy jeho susedov a obce zastupovať najlepšie. Najlepšie je podporiť kandidáta zo svojho okolia, ktorého poznáme, o ktorom vieme, že mu bude záležať v prvom rade na svojej obci, či meste. Ale bude to naozaj tak? Na túto otázku odpovedia iba najbližšie štyri roky. Nám neostáva nič iné, iba sa rozhodnúť.

Nezúčastniť sa volieb, znamená vzdať sa svojho práva, skoro jedinej možnosti prispieť k tomu, aby sme mali opravené cesty, aby autobus išiel vtedy, kedy má, aby sme mali plnohodnotné služby pre našich chorých a odkázaných na sociálnu starostlivosť… Nezúčastniť sa volieb znamená stratu možnosti pri pive v krčme nadávať, ako je tu všetko na … Pretože človek, ktorému na tom nezáleží dnes, by nemal mať očakávania počas nasledovných štyroch rokov a ani právo nadávať a hodnotiť.

Burcujeme k revolúcií, k prevzatiu svojich práv do rúk občanov, k zvrhnutiu zlej vlády … Tou správnou formou nemusí byť forma pouličných bojov. Tou formou môže byť účasť na voľbách a podpora kandidáta a kandidátov, ktorých považujeme za najlepších pre našu obec, mesto, región.

Ja voliť idem a s kľudným svedomím potom budem sledovať, ako moji kandidáti pracujú a ak bude treba aj pri pive v krčme nadávať, ako to robia zle. Budem mať na to plné právo, rovnako, ako na voľbu, ktorú dnes vykonám.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM