Zonácia Muránskej planiny opäť na pretrase: Čo si o upravenom pláne myslí primátorka Tisovca?
Časť územia by sa v upravenej verzii mala zmeniť na prírodný park. Sú tam tiež vyčlenené pasienky a lúky, ktoré sa týkajú poľnohospodárov a chatárov.
Zonácia Muránskej planiny je momentálne v pracovnom režime. Uviedla to primátorka mesta Tisovec Irena Milecová. Na poslednom mestskom zastupiteľstve predstavil nový riaditeľ Správy Národného parku Ján Šmídt upravený plán zonácie. Primátorka potvrdila, že pre mesto by bol tento plán akceptovateľný.
Musí dôjsť k dohode
Časť územia by sa v upravenej verzii mala zmeniť na prírodný park. Sú tam tiež vyčlenené pasienky a lúky, ktoré sa týkajú poľnohospodárov a chatárov. Má ísť o pôvodný návrh zonácie schvaľovaný v roku 2018. „Je tam zmena, ale sú tam veci, ktoré by sme vedeli akceptovať,“ podotkla Milecová.
Pripomína však, že pri zonácii musí dôjsť k dohode všetkých dotknutých strán, a to samospráv, vlastníkov pozemkov a štátnych lesov. K upravenému návrhu sa musia všetci vyjadriť. „Pokiaľ by bol návrh priechodný, tak za naše mesto by sme ho akceptovali. Zonácia sa týka 15 samospráv a celého územia národného parku. Konsenzus sa musí hľadať u všetkých dotknutých,“ povedala primátorka.
Približne 50 % územia
Envirorezort tvrdí, že došlo k dohode o zonácii, v ktorej bezzásahový piaty stupeň ochrany dosiahne približne 50 percent územia národného parku.
Zonácia Muránskej planiny sa neuskutoční do konca tohto roka. Vláda ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi (OĽANO) presunula úlohu o vyhlásení zonácie na budúci rok. Rozloha Národného parku Muránska planina by sa mala zvýšiť o pätinu. Výmera bezzásahového piateho stupňa sa má podľa návrhu zvýšiť zo súčasných 13 percent na 50 percent. Na program starostlivosti a projekt ochrany je vyčíslených viac ako 36 miliónov eur na 30 rokov. Návrh zonácie predložilo ešte bývalé vedenie envirorezortu.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné