Jaroslav Dodok Rôzne

Zaujalo nás: Žuvačka pomáha rozmýšľať, mozog sa prekrví

Podľa štúdie, ktorú vypracovali na Cardiff University, žuvačka pomáha pri premýšľaní. Pri jej žuvaní totiž dochádza k zvýšenému prúdeniu krvi do mozgu.

Ilustračný obrázok k článku Zaujalo nás: Žuvačka pomáha rozmýšľať, mozog sa prekrví
Foto: Jaroslav Dodok

„Z predchádza­júcich výskumov je známe, že žuvanie žuvačiek môže pomôcť pri myslení,“ uviedla vedúca výskumu Kate Morgan.

„V našej štúdii sme sa zamerali na zvukové úlohy, ktoré si vyžadovali krátkodobú pamäť, aby sme zistili, či žuvačky majú vplyv na koncentráciu,“ povedala Morgan. Pri realizácii výskumu polovica z 38 ľudí žula žuvačku a druhá musela stanovené úlohy zvládať bez nej.

Z výsledkov štúdie, ktoré publikoval British Journal of Psychology, vyplýva, že v oboch kolách úloh boli úspešnejší ľudia so žuvačkou.

„Zaujímavé je, že účastníkom bez žuvačky sa viac darilo na začiatku testov, no ku koncu sa to zhoršovalo. To naznačuje, že žuvanie žuvačiek nám pomáha viac sa sústrediť na úlohy, ktorých splnenie si vyžaduje dlhší čas,“ dodala Morgan.

Na konci výskumov sa autori zhodli, že je potrebné urobiť niekoľko ďalších výskumov v tejto oblasti a rozšíriť zatiaľ dosiahnuté výsledky. Ak sa táto existujúca štúdia pridá do ďalších výskumov, bude zaujímavé pozorovať, či žuvanie žuvačiek pomáha nielen pri zvukových úlohách, ale aj pri ďalších, napríklad obrazových či textových.

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM