Peter Simon Správy

Výzva, ktorú vzali vážne: Gemerčania za rok obehli celú planétu! FOTO

Jednalo sa o celoročnú výzvu bežcov z Gemera zabehnúť vzdialenosť prislúchajúcu obvodu našej matky Zeme, čo predstavuje zdolať 40 075 kilometrov. Pozrite si, ako to prebiehalo.

Ilustračný obrázok k článku Výzva, ktorú vzali vážne: Gemerčania za rok obehli celú planétu! FOTO
20
Galéria
Zdroj: Gabriel Máté

Asi by sa patrilo v prvom rade povedať si niečo o tom, čo sa za slovami ”Gemerunners okolo sveta za 365 dní” skrýva. Ako sme zistili , jednalo sa o celoročnú výzvu bežcov z Gemera zabehnúť vzdialenosť prislúchajúcu obvodu našej matky Zeme, čo predstavuje zdolať 40 075 km za 365 dní.

„Už ani neviem presne, koho myšlienka tejto celoročnej výzvy vôbec prvýkrát napadla.Tuším to bol Jožo Ostrihoň, kto toto prvýkrát vyslovil, keď sme spoločne hútali nad motivačnou výzvou pre nás všetkých. Následne to bol Attila Zoller, vtedajší kontrolór Občianskeho združenia bežcov z Gemeru, kto túto myšlienku začal pretvárať do praktickej podoby,“ informoval Gabriel Máté z rožňavského bežeckého klubu Gemerunners.

Ako doplnil, 1.januára 2018, len čo dozneli petardy z Novoročných osláv, začali členovia bežeckého klubu, zastrešujúceho bežcov z Rožňavy a Revúcej, prispievať kilomtrami do spoločnej tímovej akcie. V priebehu roka sa k nim postupne pridalo aj zopár priateľov resp. tzv. ”sympatizantov” klubu, ktorý pomáhali dosiahnuť vysnívaný cieľ.

„Aj vďaka tejto sympatickej výzve sa zorganizovalo množstvo skupinových behov, väčšinou v nádhernej prírode nášho najbližšieho okolia, ako napr. dlhšie behy cez Silickú, Plešiveckú, Muránsku, Borčiansku, ale aj Koniarsku planinu, Volovské vrchy. Pri týchto behoch sme spojili príjemné s užitočným. Urobili sme niečo pre svoje zdravie, nadýchali sa čerstvého vzduchu, porozprávali sa s kamarátmi o nesmrteľnosti chrústov a nakoniec aj zbierali kilometre na fiktívnej ceste okolo sveta,“ spresňuje Máté.

V júli organizovali štafetový beh okolo rodného Gemera, ktorý mal stanovený štart a cieľ na Námestí baníkov v Rožňave pri soche grófky Františky Andrássyovej. „Takmer 132 kilometrov dlhá trasa smerovala zo spomínaného námestia cez Dobšinú, Telgárt, Muráň, Revúcu, Jelšavu, Šivetice a Gemerskú Hôrku naspäť do Rožňavy,“ hovorí Gabriel Máté.

Vytýčených 20 úsekov zabehlo 15 bežcov / dobrovoľníkov z rožňavského a revúckeho okresu v rekreačnom diskusnom tempe približne za 13 hodín.

Väčšinu trás behali viacerí bežci spolu a tak ich podporil aj tímový duch. Bola zabezpečená logistika pre striedajúcich členov štafety ako aj občerstvenie v priebehu preteku prostredíctvom sprievodných vozidiel. „Tento štafetový beh plánujeme pripravovať tradične raz do roka na podporu behu a všeobecne športu na Gemeri. V septembri sme podporili Marcelku Vrábeľovú v organizovaní dobročinnej akcie ”Vráťme behom nádej”, výťažok ktorého putoval v plnej miere na podporu chlapca v boji proti zákernej chorobe. Dobrá správa je, že táto šľachetná záležitosť bude mať stále miesto v rožňavskom športovom kalendári. A tak budeme mať možnosť každoročne podporiť deti, ktoré to potrebujú najviac,“ spresňuje Máté a doplnil, že v neposlednom rade svojou skupinovou účasťou podporili viaceré bežecké preteky na Slovensku ako aj v zahraničí.

Všetky tieto spomenuté udalosti podporili ich výzvu vo forme tisícok kilometrov ”v kapsičke”. Cieľ sa im napokon splniť podarilo, k čomu aktívne prispel každý z nás.

Stručný prehľad mesačných štatistík:

 • Január: 3 227,1 km
 • Február: 2 723,9 km
 • Marec: 3 388,1 km
 • Apríl: 2 986,0 km
 • Máj: 2 765,5 km
 • Jún: 2 439,7 km
 • Júl: 3 163,2
 • August: 3 817,0 km
 • September: 4 467,3 km
 • Október: 4 179,4 km
 • November: 4 000,1 km
 • December: 3 569,9 km
 • Spolu: 40 727,2 km

„Touto cestou by som sa chcel poďakovať všetkým zúčastneným členom klubu ako aj priateľom z Rožňavy, Revúcej, Lučenca, Popradu a z okolia spomínaných miest, ktorí aktívne prispievali svojimi kilometrami. V budúcnosti OZ Gemerunners plánuje organizovať mimo iného aj podujatia na podporu ochrany životného prostredia na Gemeri, pomáhať značkárom pri obnove turistického značenia a čistenia turistických chodníkov ako aj spolupracovať so školami v propagovaní športu deťom. Naďalej chceme tiež pravidelne darovať krv nemocniciam, aby mali možnosť pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú najviac,“ povedal na záver Gabriel Máté.

Obrazom: Gemerčania za rok obehli celú planétu
20
Galéria
Zdroj: Gabriel Máté
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM