Správy

Vláda schválila zonáciu Muránskej planiny: Ako bude vyzerať po novom?

Zámer na zonáciu Muránskej planiny zverejnil Okresný úrad v Banskej Bystrici v roku 2020. K zámeru bol doručený vysoký počet pripomienok, a preto MŽP vypracovalo nový návrh.

Ilustračný obrázok k článku Vláda schválila zonáciu Muránskej planiny: Ako bude vyzerať po novom?
Foto: Maroš Detko / Zdroj: Ministerstvo ŽP SR

Vláda v stredu schválila zonáciu Národného parku Muránska planina. Jeho výmera sa zníži zo súčasných 20 338 hektárov na 18 516 hektárov. Dôjde k zvýšeniu výmery bezzásahového územia s piatym stupňom ochrany na 7 621,9 hektá­ra (ha).

Aké zmeny nastanú?

Výmera ochranných pásem planiny bude 13 002 hektárov. Muránska planina sa po úprave hraníc prekrýva s 21 existujúcimi územiami národnej sústavy chránených území. Celková výmera týchto maloplošných chránených území predstavuje 3 003 hektára. „Po schválení zonácie národného parku budú maloplošné chránené územia v národnom parku zrušené. To sa nevzťahuje na jaskyne, ktoré sa nachádzajú na území národného parku a ochranného pásma,“ skonštatovalo Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v predloženom materiáli.

Predmetom ochrany je 39 biotopov európskeho významu a národného významu, biotopy 59 chránených rastlín, biotopy 36 chránených živočíchov a 19 druhov vtákov a vybrané abiotické javy, uviedlo MŽP

V ochrannom pásme sa budú podľa rezortu nachádzať dve prírodné rezervácie Zdychavské skalky a Homoľa. Bude v nich platiť štvrtý stupeň ochrany. Prírodná rezervácia Homoľa bude vyhlásená samostatným nariadením vlády. Rovnako budú nariadeniami vlády vyhlásené aj ďalšie tri chránené územia, priblížil.

Nedostatočná ochrana?

Nariadenie vlády má prispieť k plneniu záväzkov vyplývajúcich z členstva v Európskej únii, ako aj ku konaniu, ktoré vedie Európska komisia voči SR vo vzťahu k územiam európskeho významu. Vyriešiť sa tým majú aj výhrady, ktoré identifikovala Komisia v žalobe voči Slovensku vo veci nedostatočnej ochrany biotopov hlucháňa hôrneho. „Muránska planina je významnou súčasťou jadrovej časti populácie tohto druhu,“ poukázalo MŽP v materiáli.

V záujme podpory zamestnanosti vláda uložila rezortu, aby vytváral predpoklady NA rozvoj udržateľných foriem mäkkého turizmu a stimuláciu regionálneho rozvoja a zamestnanosti v okresoch Brezno, Revúca a Rimavská Sobota. Schválená zonácia národného parku je len podľa MŽP prvým krokom na ceste k transformácii regiónu Muránskej planiny. „Správa národného parku tiež finalizuje prípravu ďalších rozvojových projektov, pričom sa sústredí na kostrovú turistickú infraštruktúru ako návštevnícke centrá, záchytné parkoviská či turistické trasy,“ priblížilo.

Zámer na zonáciu Muránskej planiny zverejnil Okresný úrad v Banskej Bystrici v roku 2020. K zámeru bol doručený vysoký počet pripomienok, a preto MŽP vypracovalo nový návrh. Proti zonácii Muránskej planiny sa pred dvoma rokmi postavil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Proces zonácie chcel vtedy zastaviť.

Nariadenie nadobúda účinnosť 1. októbra.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM