Jakub Forgács Správy

V Revúcej pocítime horúčavy aj búrky s krúpami. Kedy platia výstrahy pre náš okres?

Chystáte sa do ulíc mesta? Dobre zvážte pobyt vonku, meteorológovia varujú okres Revúca pred vysokými teplotami a dokonca aj búrkami s krúpami. Kedy majú udrieť?

Ilustračný obrázok k článku V Revúcej pocítime horúčavy aj búrky s krúpami. Kedy platia výstrahy pre náš okres?
Zdroj: Dnes24.sk

Ak sa chystáte von, berte si dáždnik. Počasie má vyvádzať. „V okrese Revúca sa očakáva ojedinele výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uvádza Slovenský hydrometeorolo­gický ústav.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (60 – 85 km/h),“ píše sa ďalej na SHMÚ.

V súvislosti s možnými výčinmi počasia vydali meteorológovia v okrese Revúca výstrahu pred búrkami prvého stupňa na piatok od 10:40 do 20:00 hod.

Intenzita sprievodných javov je podľa SHMÚ v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. „Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ uvádzajú meteorológovia.

Pripravte sa však, že v najbližších hodinách sa poriadne zapotíme. „V okrese Revúca sa ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 °C,“ uvádza Slovenský hydrometeorolo­gický ústav.

Pre okres Revúca meteorológovia dokonca vydali výstrahu prvého stupňa pred vysokými teplotami v piatok od 13:00 do 18:00 hod. Platí aj v sobotu v rovnakom čase, kedy maximálna teplota vzduchu môže miestami dosahovať až 33 – 34 °C.

Vysoká teplota podľa SHMÚ predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. „Uvedená teplota vzduchu nie je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná, ale pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“

Čítajte tiež:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM