Eva Viestová Správy

V Prihradzanoch stále nemajú vyriešený problém s pitnou vodou

Systémové riešenie problému so zásobovaním pitnou vodou v obci Prihradzany v okrese Revúca zatiaľ nenašli. Vláda v decembri minulého roka prispela samospráve sumou 9000 eur na zásobovanie vodou cisternami.

Ilustračný obrázok k článku V Prihradzanoch stále nemajú vyriešený problém s pitnou vodou
Foto: Eva Viestová

Ako povedal starosta Dušan Balážik, je to len časť sumy, ktorú museli zaplatiť Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti za vozenie vody počas piatich mesiacov, keď obecný prameň úplne vyschol.

Obec je bez vodovodu

Obec Prihradzany nie je napojená na žiadny skupinový vodovod. V dedine, kde žije približne 80 obyvateľov, sú odkázaní na jediný prameň, ktorý v lete vyschol.

„Vodu nám päť mesiacov vozili každý deň okrem víkendov. Celkovo to stálo vyše 20.000 eur. Podľa dohody nám vláda preplatila 9000 a dúfame, že nám pomôžu aj s ďalšími peniazmi. Problém je v tom, že krízový režim v dedine sme mali už oveľa dávnejšie,“ povedal Balážik.

Vodu púšťali len cez deň

„Regulovali sme dodávku vody tak, že ju obyvatelia mohli púšťať len cez deň. Nateraz sme mohli krízový stav zrušiť vzhľadom na to, že napršalo najmä na jeseň a prameň zásobuje v súčasnosti aj sneh. Ak by však opäť nastalo takéto sucho, budeme mať znovu veľký problém,“ doplnil starosta.

Pripojenie obce na skupinový vodovod neekonomické

Pre vodárenskú spoločnosť je pripojenie obce na skupinový vodovod neekonomické. Návratnosť investície trojkilometrového vodovodu zo Šivetíc pre 80 obyvateľov Prihradzian by trvala pridlho.

„Musela by to zaplatiť obec na svoje náklady, na to však peniaze nemáme. Je tu aj ďalšie riešenie. Pokúšame sa získať prostriedky na navŕtanie ďalšieho prameňa. Aj tam by síce náklady presiahli sumu 20.000 eur, ale našim obyvateľom by to veľmi pomohlo. Našli sme aj spoločnosť, ktorá by to dokázala urobiť, no s technikou sa sem teraz v zime nedostanú. Momentálne pripravujeme projektovú dokumentáciu a pokúsime sa získať peniaze aj z ďalších zdrojov,“ ozrejmil starosta.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM