Eva Viestová Rôzne

V Národnom parku Muránska planina vďaka dohode nie je problém ani s cyklistikou

Využívanie cyklotrás v Národnom parku Muránska planina je bezproblémové najmä vďaka dodržiavaniu dohôd. Ako povedal riaditeľ chráneného územia Milan Boroš, cyklistom vyšli v ústrety až potom, ako si určili priority ochrany v celom území národného par

Ilustračný obrázok k článku V Národnom parku Muránska planina vďaka dohode nie je problém ani s cyklistikou
Foto: Eva Viestová

Cyklisti v chránených územiach bývajú nežiaducimi návštevníkmi. Časté prejazdy na kolesách znamenajú eróziu pôdy a pre mnohé živočíchy sú stretnutia s bicyklom stresujúce. „Túto dilemu sme riešili aj u nás. Pohli sme sa potom, čo sme celé územie Národného parku rozdelili a určili sme si jednotlivé priority ochrany prírody. Takto sme dokázali vyčleniť územia, ktoré sme ponúkli organizáciám a samosprávam, ktoré mali záujem vytýčiť cyklotrasu. Stále je to však o tom, že keď sa my snažíme byť ústretoví voči cyklistom, oni potom rešpektujú naše požiadavky. Aj na súčasných cyklotrasách totiž platia určité obmedzenia. Napríklad časové, keď obmedzujeme pohyb v čase, keď sa liahnu mláďatá a tie sú veľmi zraniteľné,“ povedal Boroš.

Cez územie Národného parku Muránska planina vedie v súčasnosti 12 cyklotrás rôznych dĺžok. Viaceré sú zhodné s trasou takzvanej Huculskej magistrály, ktorá vedie často po jestvujúcich lesných cestách.// „Môžem povedať, že sme nemali ani jednu žiadosť, aby sme pustili cyklistov do jadrovej zóny. Tam je to doslova nežiaduce a keďže sa o tom neustále rozprávame s dotknutými subjektmi, chápu to aj turisti. Nakoniec tá komunikácia je jeden zo základných princípov, vďaka ktorému sme získali ocenenie ako Národný park s trvalo udržateľným turizmom,“// dodal riaditeľ Muránskej planiny.

info : tasr

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM