Eva Viestová Kultúra

V múzeu sa stretli zvonkár, gubárka i včelári

Jelšavská biela pani Pú aj múzejný škriatok vítali v piatok počas celého dňa malých aj veľkých návštevníkov Mestského múzea v Jelšave v rámci Dňa otvorených dverí. Pre všetkých boli tiež pripravené zaujímavé ukážky tradičných remesiel, ktoré ich aspo

Mestské múzeum v Jelšave nezaháľa so svojimi aktivitami pre verejnosť. Stále si pripraví niečo zaujímavé a netradičné. Nebolo tomu inak ani tentoraz, keď sa pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí, ktorý má už 35-ročnú tradíciu, rozhodli zorganizovať Deň otvorených dverí. A to opäť trochu inak…

[size=14][color=#cc0000]­Detskí sprievodcovia[/co­lor][/size] Pre deti materskej, základnej a špeciálnej školy v Jelšave boli pripravené prehliadky múzea a tvorivých dielní. Mladá šikovná sprievodkyňa však neostala dlho sama. Na pomoc jej prišla legendami opradená jelšavská biela pani Pú a neposedný múzejný škriatok. Títo traja pútavým rozprávaním vtiahli všetkých do čias dávno minulých.

[color=#cc0000]­[size=14]Tvori­vé dielne a ukážky remesiel[/size][/co­lor] Prvou zastávkou na prehliadkovej trase bola ukážka patchworku, ktorú prezentovala šikovná pani Jankóšiková. Deti zaujali jej krásne vyšité obrazy a vankúše. Na ďalšej zastávke už deti pri historických krosnách vítala pani Galicová zo Šivetíc, ktorá je gubárkou. Zaujímavým rozprávaním, spevom a hrou na rozličných hudobných nástrojoch sa predstavil Mikuláš Gigac zo Šumiaca. No a na dvore deti čakala posledná zastávka pri ujoch včelároch, ktorí im priblížili starostlivosť o včely v minulosti a dnes.

Zberateľ vyzdvihol výrobcu zvoncov[/size] [/color]

Mikuláš Gigac neskôr popoludní prezentoval svoju zbierku zvoncov a hudobných nástrojov aj pre širokú verejnosť. Svoje vystúpenie taktiež spestril spevom ľudových piesní. //„Odporúčal by som každému mestu a dedine, aby mali takéto múzeu, ako je v Jelšave. Všade sú nejaké tradície a kto si neváži minulosť, nezaslúži si prítomnosť.“ //povedal Gigac.

„Aj ja mám na Šumiaci múzeum zvoncov, krojov a hudobných nástrojov, a každý kto bude mať cestu cez Šumiac, nech sa u mňa zastaví.“ dodal. Mikuláš Gigac má vo svojej zbierke viac ako 2 000 zvoncov, čo, ako vraví, je veľa, ale nie dosť. Celý život pracoval ako lesník a posledných 8 rokov pasie ovce ako bača. Vraj nie kvôli tomu, aby na tom zbohatol, ale aby zachoval tradíciu.

Zbieraniu zvoncov sa venuje už viac ako 50 rokov. Hrá na viac ako 10-tich hudobných nástrojoch, aj keď noty nepozná. Zahrá na drumbli, píšťalke z divej rasce, či na malej fujare. Najradšej však, ako priznal, hrá aj tak na zvoncoch a pred 50-timi rokmi ako prvý vo vtedajšom Československu zahral na zvoncoch. Zvonce z jeho zbierky sa počas tých dlhých rokov rozšírili do celého sveta a nechýbajú ani v žiadnom známejšom folklórnom súbore na Slovensku.

[size=12][color=#cc0000]­POZRITE SI FOTO A VIDEO Z MÚZEA V JELŠAVE[/co­lor][/size]

V múzeu sa stretli zvonkár, gubárka i včelári
1
Galéria
DOD-muzeum Jelsava
38
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM