Eva Viestová Rôzne

V meste s nízkymi príjmami obyvateľov prevádzkuje wi-fi aj samospráva

Vysoká nezamestnanosť a nízka kúpyschopnosť obyvateľov motivovala samosprávu Revúcej na vytvorenie bezplatných internetových pripojení prostredníctvom technológie wi-fi. Ako TASR potvrdil Ľuboslav Kučerák z mestského úradu, prvý bod sprevádzkovali už

Pre obyvateľov Revúcej vytvorili vlani aj ďalší prístupový bod na bezdrôtový internet. „Druhú anténu sme umiestnili do budovy Prvého slovenského gymnázia, kde mesto prevádzkuje aj turisticko-informačné stredisko. Je tam vytvorené príjemné prostredie, kde si ľudia môžu sadnúť aj ku káve a bezplatne si prezerať informácie na internete,“ dodal Kučerák. Pripojenie na internet malo pred troma rokmi v Revúcej pomerne málo domácností. Dôvodom boli vysoké ceny za jeho zriadenie. „Internet je pre samosprávu v dnešnej dobe dôležitý. Zriadenie prístupových bodov už neznamenalo pre mesto veľkú finančnú záťaž a uvedomujeme si najmä to, aká je dôležitá elektronická komunikácia medzi samosprávou a obyvateľmi,“ poznamenal referent oddelenia projektového manažmentu a riadenia v Revúcej.
Záujemcovia o internet potrebujú vlastné zariadenie schopné prijímať wi-fi signál. „Sieť nie je obmedzená ani kódovaná. Anténu v meste sme umiestnili tak, aby pripojenie slúžilo naozaj ľuďom, ktorí ho potrebujú. Signál nevysielame takým výkonom, aby sa bezplatne pripájali domácnosti. Takto ho môžu využívať nielen domáci, ale aj turisti, ktorí sa v meste zastavia a potrebujú si pomôcť internetom. Zákonné povinnosti prevádzkovateľa internetovej siete máme zabezpečené cez dodávateľa internetových služieb pre mestský úrad. Oni uchovávajú všetky informácie, ktoré im ukladá zákon. Štatistiky návštevnosti sú zaujímavé. Prístup využíva toľko ľudí, že sa dokonca navzájom začali obmedzovať,“ doplnil Ľuboslav Kučerák.
Pre obyvateľov, ktorí nemajú ani vlastný počítač, umožnila samospráva prístup na internet aj zriadením kútika v budove mestského úradu. „Na chodbe máme stolík s počítačom, kde môže prísť ktokoľvek počas úradných hodín. Sú tam nainštalované základné programy, takže sa dá využívať skutočne na to najnevyhnutnejšie,“ dodal referent oddelenia projektového manažmentu a riadenia v Revúcej.

Zdroj : TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM