Eva Viestová Samospráva

Starostovia majú problém: V dedinách si nevedia poradiť s túlavými psami!

Chov spoločenských zvierat na strednom Gemeri spôsobuje starosti viacerými primátorom a starostom. Na rokovanie regionálneho Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) si preto pozvali aj zástupcu Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.

Ilustračný obrázok k článku Starostovia majú problém: V dedinách si nevedia poradiť s túlavými psami!
Foto: Martin Károly / Zdroj: Dnes24.sk

Ako povedala primátorka Revúcej Eva Cireňová, od budúceho roka je v chove spoločenských zvierat množstvo legislatívnych zmien, ktoré budú musieť samosprávy zvládnuť.

Starostovia a primári regionálneho ZMOSu stredného Gemera majú problém najmä so psami. Samosprávy si často nevedia poradiť či už s majiteľmi agresívnych zvierat, ale aj s túlavými psami, ktoré nemajú majiteľa.

„Samosprávy si musia poradiť s novými legislatívnymi zmenami, novými kompetenciami a niekedy je veľmi ťažké zmeny sledovať. Regionálne ZMOS sa snaží pripomienky k novým zákonom posúvať na celoslovenský ZMOS. V odborných témach by však mohli viac pomôcť špecialisti. V tomto smere sú to aj veterinári,“ povedala Cireňová.

Zástupca Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy z Rimavskej Soboty Ján Šeševička starostom povedal, že legislatíva upravujúca chov spoločenských zvierat existuje.

„Niektoré zmeny začnú platiť až od nového roka, ale sú tam páky, ako postihnúť aj nezodpovedných majiteľov psov. Záleží len na samosprávach, ako tieto možnosti dokážu využiť. My so starostami pravidelne komunikujeme a sme pripravení im pomôcť“, povedal Šeševička.

„Myslím si, že aj problém s túlavými psami bude možné riešiť efektívnejšie. Tam to nie je ani o tom, že by zvieratá nemali majiteľa, len sa ťažšie hľadajú. Najnovšie by sa to malo zlepšiť vďaka nariadeniu o povinnom čipovaní vybraných zvierat. Tieto zariadenia uľahčia vyhľadávanie majiteľa,“ dodal Šeševička.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM