Peter Klimant Rôzne

Špecifický rituál i príprava netypického jedla: TÁTO obec pri Revúcej je bohatá na netradičné ľudové zvyky

Náš región je bohatý na ľudové zvyky a tradície. Tie sa vo väčšine našich obcí opakujú. Jedna dedinka z nášho okresu tu však vyčnieva. Niektoré jej veľkonočné zvyky sa od zvykov iných obcí poriadne odlišujú.

Ilustračný obrázok k článku Špecifický rituál i príprava netypického jedla: TÁTO obec pri Revúcej je bohatá na netradičné ľudové zvyky
Zdroj: TASR

Niekoľko odlišnosti od bežných veľkonočných zvykov, ktoré sa týkali predovšetkým Smrtnej a Kvetnej nedele, bolo v minulosti typických pre obec Muránska Zdychava v okrese Revúca. O týchto miestnych špecifikách informovala etnologička Emília Mázorová z Novohradského múzea s galériou v Lučenci, ktorá ich zaznamenala vďaka svojmu osobnému výskumu.

"Dievčatá v tejto obci na Smrtnú nedeľu vynášali Morenu za dedinu, čo je bežná obyčaj. Varili však v ten deň jedlo nazývané stružky s vajcom, a to je zvyk, s ktorým som sa inde nestretla,“ priblížila etnologička. Tento pokrm podľa jej vysvetlenia pozostával zo šúľancov z rezancového cesta, na ktoré sa dávala mäkká praženica z vajec a pomastila sa škvarkami.

Druhým miestnym špecifikom bol obradový rituál chodenia dievčat s nevestou po dedine. „Konal sa vždy na Kvetnú nedeľu, kedy šli dievčatá najprv do kostola a po skončení bohoslužieb chodili s nevestou po dedine. Nešlo samozrejme o skutočnú mladuchu, len o dievča, ktoré hralo jej úlohu a bola za ňu vystrojená, vrátane čepca,“ objasnila Mázorová.

Nevesta ľuďom rozdávala posvätené bahniatka, ktoré v obci nazývali púziky. Predstavovali ochranný symbol a zapichovali sa napríklad pod hradu. „V iných dedinách mali tieto bahniatka ochrániť pred viacerými nebezpečiami. V Muránskej Zdychave však chránili výslovne len pred búrkou, čo je tiež miestne špecifikum,“ dodala etnologička s tým, že tieto nevšedné a originálne zvyky s prvkami predkresťanského života sa v spomínanej gemerskej obci dlho zachovali aj vďaka jej geografickej izolovanosti v horskom prostredí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM