Rôzne

Slovenské ovocie zdražie. Nahradí ho poľské a priplatíme si najmä za jablká

Najprv jarné mrazy, potom vietor a prívalové dažde. Tohtoročné počasie sa poriadne podpíše pod ceny nášho ovocia. Za ktoré si priplatíme?

Ilustračný obrázok k článku Slovenské ovocie zdražie. Nahradí ho poľské a priplatíme si najmä za jablká
Zdroj: TASR

Ovocinárska únia (OÚ) SR, ktorá je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), v týchto dňoch bilancuje doteraz pozbierané úrody ovocia.

Jej predseda Marián Varga potvrdil, že pre intenzívne aprílové mrazy slovenskí ovocinári dopestujú len 25-tisíc ton ovocia mierneho pásma. Uviedla to hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Polovičná úroda

Sady im pritom po minulé roky dávali priemerné úrody ovocia mierneho pásma v množstve 58-tisíc ton. Na polovičnej úrode sa podpísali hlavne jarné mrazy a sčasti aj studený vietor a nižšie množstvo zrážok v jarných mesiacoch.

„Z tohtoročnej slovenskej produkcie tak okrem jahôd a čerešní budeme mať menej aj marhúľ a broskýň. Ovocinárska únia avizuje, že pri broskyniach bude len tretinová úroda a podobne, pravdepodobne, dopadne aj úroda sliviek,“ priblížila.

„Pri jablkách a hruškách očakávame nižšiu úrodu až o 60 % oproti minulým rokom, čo sa prejaví vo zvýšených spotrebiteľských cenách,“ uviedol Marián Varga.

Jablká, ktoré počas jari zasiahol mráz, majú na povrchu hnedé škvrny. Obchodné reťazce takéto ovocie nevykupujú. Väčšina na vzhľad znehodnoteného ovocia preto skončí v kompótoch, džemoch, vylisuje sa z neho ovocná šťava alebo sa spracuje v páleniciach.

Budeme dovážať

Slováci ročne skonzumujú približne 150-tisíc ton ovocia mierneho pásma. Chýbajúce množstvo úrody sa preto bude musieť aj v tomto roku doviezť, čo bude mať negatívny vplyv na prehlbovanie pasívneho salda zahraničného obchodu s agropotravi­nárskymi výrobkami.

Čítajte aj: Zápisník záhradkára: Ako vypestovať anglický trávnik a kvety, ktoré vyrazia dych

Dominovať budú najmä poľské jablká, pretože jarné mrazy Poľsko nezasiahli. Odhaduje sa, že tohtoročný dovoz ovocia mierneho pásma bude predstavovať 120-tisíc ton.

Čítajte aj: Žlté zlato z poľa: Je pravda, že sa z kukurice priberá?

Ilustračné foto, TASR

ovocie
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM