Eva Viestová Správy

Slováci sa pýšia tisíckami historických pamiatok. Nie sú len kusom histórie

Pamiatky a ich význam si celý svet pripomenie vo štvrtok 18. apríla na Medzinárodný deň pamiatok a historických sídiel. Slovensko sa môže pýšiť tisíckami nehnuteľných a hnuteľných národných kultúrnych pamiatok a aj piatimi lokalitami v zozname Svetového kultúrneho dedičstva.

Ilustračný obrázok k článku Slováci sa pýšia tisíckami historických pamiatok. Nie sú len kusom histórie
Foto: Eva Viestová

Medzinárodný deň pamiatok je pre odborníkov na pamiatky sviatkom pracovným

Pamiatkari ho oslavujú rôznymi odbornými podujatiami, prezentáciou pamiatok verejnosti, ale aj udeľovaním cien. Ako informoval Pamiatkový úrad SR, pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel pripravili krajské pamiatkové úrady rôzny program.

Slovensko sa môže popýšiť tisíckami pamiatok

Slovensko sa môže pýšiť 9 729 nehnuteľnými národnými kultúrnymi pamiatkami. Tvorí ich až 14 995 pamiatkových objektov, napríklad hrady totiž neraz pozostávajú z viacerých objektov. Ako ďalej vyplýva z údajov PÚ SR, aktualizovaných na jeho webstránke k 1. januáru 2012, v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR je aj 14 681 hnuteľných národných kultúrnych pamiatok, ktoré tvorí 32 750 pamiatkových predmetov.

Medzi nehnuteľné národné kultúrne pamiatky na Slovensku patrí 408 archeologických nálezísk, 8 587 pamiatok architektúry a urbanizmu, 1 401 pamiatok histórie, 2 066 ľudového staviteľstva, 1 607 výtvarných pamiatok, 537 pamiatok vedy, výroby a techniky a 389 zápisov sa týka historickej zelene. Viac možno nájsť na – http://www.pamiatky.sk/…videncii-nkp.

Päť lokalít na Slovensku je v Unesco

Okrem národných kultúrnych pamiatok chránime päť lokalít v zozname Svetového kultúrneho dedičstva – Banská Štiavnica a technické pamiatky okolia, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, Historické jadro mesta Bardejov a Drevené chrámy v slovenskej časti Karpatského oblúka. Popritom máme na Slovensku 28 pamiatkových rezervácií a 85 pamiatkových zón.

Pamiatky sú nielen kus histórie

Nielen Medzinárodný deň pamiatok je možnosťou predstaviť ich hodnoty. Pamiatky pritom nie sú len kúskom histórie, no prinášajú zaujímavé možnosti i dnes, napríklad sú impulzom pre rozvoj cestovného ruchu v mestách a obciach, či v celom regióne. Najbližšie okrem iného aj na ich význam upozorní 18. mája Medzinárodný deň múzeí.

foto: ilustračné sita, Levoča

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM