Eva Viestová Správy

Vietor strhol časť zastrešenia hradu Krásna Hôrka. Dosky boli sfúknuté až na parkovisku pod hradom

Následkom škôd, ktoré na zastrešení opravovaného hradu Krásna Hôrka spôsobil v piatok (3. mája) silný vietor, hrozí v prípade dažďa premoknutie do miestností časti hradu.V sobotu to uviedol zástupca generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea (SNM) Milan Rybecký.

Ilustračný obrázok k článku Vietor strhol časť zastrešenia hradu Krásna Hôrka. Dosky boli sfúknuté až na parkovisku pod hradom
Foto: Eva Viestová

K poškodeniu došlo na dolnom hrade a Rákociho kaplnke

„Môžme konštatovať, že dočasné prekrytie dolného hradu neexistuje, takže je to v stave ako po požiari, len tentokrát to nebol oheň, ale vietor,“ uviedol Rybecký. Prekrytie na Rákociho kaplnke utrpelo podľa neho škody zhruba na 20 percent.

Len aby nezačalo pršať…

„Je tu problém, že keď začne pršať, tak to premokne až do miestností, takže musíme veľmi rýchlo nájsť riešenie, aby sa to v najbližších dňoch dostalo do stavu, kedy nebude prichádzať k ďalšej devastácii tejto časti národnej kultúrnej pamiatky,“ konštatoval ďalej Rybecký.

Na dolnom hrade víchor strhol podľa neho jednoduchšiu konštrukciu s fóliou, na kaplnke došlo k poškodeniu aj napriek dokonalejšiemu debneniu.

Na odstraňovaní škôd sa pracuje od piatku. Podrobnejšie informácie má SNM poskytnúť v pondelok 6. mája.

Hrad Krásna Hôrka rekonštruujú po požiari z marca 2012. Plamene vtedy zasiahli strechu celého hradu a časť zariadenia.

Vietor strhol časť zastrešenia na hrade Krásna Hôrka
14
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM