Eva Viestová Správy

Riešenie bytovej politiky v Revúcej? Ľudia si kupujú byty v dražbách po neplatičoch

Samospráva Revúcej nemá v súčasnosti k dispozícii žiadne nájomné byty. Ako povedala prednostka mestského úradu Eva Kučeráková, záujemcovia si väčšinou byty kupujú v dražbách po neplatičoch. V Jelšave, ktorá je od Revúcej vzdialená len 12 kilometrov, mesto vlani prenajalo 16 nájomných bytov.

Ilustračný obrázok k článku Riešenie bytovej politiky v Revúcej? Ľudia si kupujú byty v dražbách po neplatičoch
Foto: Slávka Kellová

Tento rok dokončia ďalších 12. Ceny porovnateľných nehnuteľností sú však v Jelšave nižšie aj o dve tretiny.

Dôležitá je poloha

Trojizbový byt v okresnom meste Revúca sa dá kúpiť približne za 25 000 eur. Dôležitá je však najmä jeho poloha v rámci mesta. Porovnateľný byt v Jelšave majitelia dokážu predať len za niečo vyše 8000 eur.

V Revúcej je však aj množstvo neobývaných opravených bytov. Ich majitelia sú väčšinou akcionármi Slovenských magnezitových závodov a výnosy investujú takýmto spôsobom.

Revúca nedisponuje stavebnými pozemkami

Mesto v súčasnosti nemá k dispozícii ani stavebné pozemky. „V budúcnosti plánujeme postaviť jeden obytný dom, ktorý bude slúžiť na klasické nájomné bývanie. Vo vlastníctve máme už len niekoľko sociálnych bytov, o ktoré sa staráme. Vzhľadom na veľkosť mesta už nemáme ani mestské pozemky, ktoré by sme mohli predávať ako stavebné parcely“, povedala prednostka Kučeráková.

„Väčšinou si obyvatelia bytovú politiku riešia tak, že odkupujú byty po neplatičoch a tie si potom rekonštruujú na vlastné náklady“, dodala prednostka.

V Jelšave pripravujú mapu pozemkov vhodných na stavbu domov

V Jelšave bola do roku 1996 vyhlásená stavebná uzávera. Od jej zrušenia však na pôde mesta pribudli len štyri novopostavené domy. Patrí medzi ne aj rodinný dom primátora mesta.

„V meste pripravujeme cenovú mapu pozemkov, ktoré sú vhodné aj pre stavbu rodinných domov. Ešte ju musia prerokovať a schváliť poslanci mestského zastupiteľstva. Podľa znaleckých odhadov sa cena za meter štvorcový pohybuje okolo troch eur. Zatiaľ sme však záujem o stavbu domov nezaznamenali“, povedal primátor Jelšavy Kolesár.

Mesto opravuje byty po armáde

Mesto Jelšava postupne opravuje aj byty, ktoré získalo od ministerstva obrany. Týmto spôsobom sa snažia prilákať aj obyvateľov z okolia a zdá sa, že zatiaľ im to funguje.

„Hoci máme komplexnú ponuku pozemkov, bývania, ale aj priestorov pre podnikateľov, záujem je stále minimálny. Dôvody tohto stavu treba zrejme hľadať aj v nepriaznivom obraze mesta vo verejnosti. Napriek tomu som presvedčený, že život v Jelšave je porovnateľný s hociktorou lokalitou v regióne. Keby som tomu neveril, nepostavil by som si tu sám svoj dom,“ doplnil Kolesár.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM