Eva Viestová Kultúra

Revúčan Peter nadchol porotu filmom o koňoch

Ako sme vás informovali, uplynulý piatok sa v GAB Klube v Rimavskej Sobote konala prehliadka amatérskej a nezávislej filmovej a video tvorby CINEAMA 2013. Jej súčasťou bola aj súťaž amatérskych filmov z nášho regiónu. A Revúčan Peter Poboček zabodoval u poroty filmom o koňoch.

Ilustračný obrázok k článku Revúčan Peter nadchol porotu filmom o koňoch
Foto: Eva Viestová

„Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote do krajského kola odporučilo v skupine autorov nad 25 rokov film Štefana Bána z Tornale "Keď strom spomína“ a film „Norik muránsky“ od Petra Pobočka z Revúcej", informovala náš portál Jaroslava Jelchová z GMOS-u.

Štefan Bán je pravidelným účastníkom súťaže Cineama v Rimavskej Sobote od jej nultého ročníka a venuje sa predovšetkým dokumentárnemu fil­mu.

Veľká pochvala pre Revúčana Petra

Peter Poboček sa v 90. rokoch pravidelne zúčastňoval regionálnej súťaže Cineama, ktorú organizovalo, a stále organizuje Gemerské osvetové stredisko v Rožňave. (V Rimavskej Sobote sa v tom čase Cineama ešte neorganizovala.) Po desaťročnej prestávke sa vrátil k tvorbe ako filmár – amatér, hoci jeho súťažný film sa v mnohých ohľadoch vyrovná filmu profesionálnemu.

Aj mládež si počínala dobre

Do krajského kola postúpilo tiež 6 filmov v skupine autorov do 16 rokov. Krátke animované filmy „Kosačka“ a „Najväčšie nehody sveta“ vytvorili deti zo Základnej školy V. Mináča v Klenovci na tvorivých dielňach, ktoré organizovalo Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote a Miestne kultúrne stredisko v Klenovci. Prvá takáto dielňa sa uskutočnila minulý rok v rámci Dňa filmu a divadla v Klenovci.

Do krajského kola postúpil aj kreslený film „Osud nepochopeného diela“ od Michala Šereša, žiaka Základnej školy P. E. Dobšinského z Rimavskej Soboty, ktorý kreslil aj animoval priamo v počítači. Z 200 nakreslených obrázkov vytvoril krátky príbeh.

Ďalšie tri postupujúce filmy vytvorili deti z Reedukačného centra v Čerenčanoch na letnom workshope, ktorý organizovalo Občianske združenie MPhilms z Bratislavy v spolupráci s Reedukačným centrom. Jedná sa o filmy „List z väzenia“, „Robo a Aďa – Romantická komédia“ a videoklip „Negga a Hakel – Perspektíva“. Združenie MPhilms organizuje workshopy v Čerenčanoch pravidelne od roku 2009. Lektormi tento rok boli: Tono Gúth, Paula Račeková, Arnold Kojnok, Šimon Matrka, Marek Leščák a Matyás Prikler.

„Čo sa týka nesúťažných filmov – našli si svojich divákov aj fanúšikov, a samotní filmári o nich po skončení premietania ešte dlho a zanietene diskutovali“, povedala Jelchová.

„Celkovo treba poznamenať, že hranice medzi profesionálnymi a amatérskymi filmami sa dostupnosťou profesionálnej techniky stierajú. A záleží potom už len na prístupe autora, jeho skúsenostiach, ambíciách a predovšetkým na jeho invencii, kam bude jeho dielo zaradené“, doplnila Jelchová.

foto: zábery z filmu P.Pobočeka Norik muránsky poskytol GMOS Rimavská Sobota

Zábery z filmu Petra Pobočeka "Norik muránsky"
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM