Eva Viestová Kultúra

Revúca zažila divadelný maratón. Činilo sa 133 hercov

Žiaci Základnej školy Ivana Branislava Zocha v Revúcej pripravili pod vedením svojich učiteľov tento rok jedenásť divadelných predstavení. Na desiatom ročníku Prehliadky školských detských divadelných súborov sa naplno ukázali skúsenosti, ktoré na

Skonštatovala to aj predsedkyňa odbornej poroty Tatiana Kršková: „Videla som aj predchádzajúce ročníky. Je viditeľné, ako deti, ale aj učitelia z roka na rok rastú. Zbierajú skúsenosti a citeľne sa zlepšujú,“ s radosťou povedala.

[color=#3333ff]­Najskôr sa predstavili deti prvého stupňa.[/color] Divadelný súbor Deti Slnka pod režisérskym vedením učiteľky Jany Macháčkovej sa predstavil rozprávkou Šípková Ruženka. Pedagogička Ľubica Klimentová vedie divadelný súbor Jašteričky, ktoré divákom ukázali predstavenie Analfabeta Negramotná. Bolo o tom, čo všetko sa môže stať, keď zostanete zatvorení počas noci v knižnici.

Vo Voňavom kráľovstve žil kráľ, princezná Jelka, ktorá chcela princa Janka. Po ňom však túžila dračica Zlatica. Tento príbeh divákom predstavili herci zo súboru Partička, ktorý vedenie Martina Pirochová. Súbor Slniečko pod dohľadom Dagmar Haviarovej zahral scénku Pampúšik. Ten utiekol starým rodičom, naháňal ho vlk, líška, medveď, ktorí ho chceli zožrať. Nakoniec sa Pampúšik šťastne vrátil domov.

//„Niektorí malí herci doslova prekvapili aj mňa. Počas vyučovania sú viaceré deti skôr tiché. Na javisku mnohé z nich doslova žiarili,“ //skonštatovala riaditeľka Základnej školy Ivana Branislava Zocha Adriana Kvetková.

[color=#3333ff]­Druhý blok predstavení malí divadelníci venovali najmä škôlkárom. [/color]Pod vedením učiteľky Ľubice Garláthyovej si jej divadelný súbor Beťári pripravil netradičné spracovanie rozprávky Šípková Ruženka. Divadielko nazvali Trinásta. Svetlušky pod vedením Andrey Turisovej zahrali rozprávku o tom, ako Mechúrik Koštúrik putoval po svete, zažíval dobrodružstvá a našiel si nových kamarátov. Učiteľka Ľubica Hanuštiaková so svojím súborom Dráčik ukázala, ako sa v lese stretli mačička a psíček. Obaja ušli z gazdovských dvorov, lebo im tam nebolo dobre.

Desiaty ročník prehliadky detských divadelných súborov uvádzala pani učiteľka Zuzana Simanová Váskyová: „Bola to skúsenosť, ktorá mi umožnila prežívať tak pocity divákov v publiku, ako aj detských hercov na javisku. Je to zaujímavá skúsenosť, ktorá človeka posunie dopredu.“

[color=#3333ff]­V treťom bloku divadelnej prehliadky vystúpil súbor Áčko [/color]pod vedením Jaroslavy Koňuchovej. Svoje predstavenie nazvali Stratila sa rozprávočka. Divadelný súbor Ufóni má pod režisérskou taktovkou pedagogička Zuzana Petalíková. Tento súbor svoju hru nazval Tábor. Bolo to o záhadnom prázdninovom dobrodružstve detí. Divadelný súbor Machuľkovia viedla Zuzana Simanová Váskyová. V scénke sa detskí herci pokúsili povedať, ako je to naozaj s hudbou, ktorú si sťahujeme z internetu zadarmo. Čertíci pod vedením pani učiteľky Ivety Špaldovej zahrali hru Mama Mia. Bolo to o mladých ľuďoch, ktorí sa pripravujú na školskú slávnosť a zároveň hľadajú pravú lásku.

Na javisku Domu kultúry v Revúcej sa vystriedalo 133 účinkujúcich. Porotcovia rozhodli,že Cenu Ivana Branislava Zocha tento rok dostali dva súbory – Čertíci a Deti Slnka. Porota touto cenou odmenila aj jednotlivcov za ich herecké výkony. Cenu získali: Denisa Krštieňová za postavu vedúcej v hre Tábor, Tomáš Kvetko za rolu Viktora v rovnomennej hre, Martin Kuchárik ako rozprávač v hre O voňavej Jelke, Lea Sviežená za postavu líšky v rozprávke Ako sa mačička a psíček skamarátili, Timea Petrovičová – za postavu Trinásta v rovnomennej hre, Ivona Klincková sa zaskvela v postave Bobor v hre Stratila sa rozprávočka, Kamila Čipková dostala cenu za postavu Analfabeta Negramotná, Tomáš Pataki za rolu posla v divadle O voňavej Jelke, Terézia Motyčková ako rozprávačka v Mechúrikovi Koščúrikovi, v rovnakej hre bol za postavu Mechúrika Koščúrika odmenený Michal Grendel a Peter Zlatnický za postavu Miňa v hre Hudba zadarmo.

Fotogalérie nájdete tu: https://picasaweb.google.com/…012134201202 https://picasaweb.google.com/…a20121342012

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM