Správy

Rarita na Slovensku: V lese pri Rákoši nájdete betónové múry s graffitmi

Graffity s netopierou tematikou zdobia oddnes múry zabezpečujúce nebezpečné banské otvory v lesoch pri obci Rákoš v okrese Revúca. Ako povedal grafik Juraj Matiaško, takto upravené plochy majú upozorniť turistov na dôvod, prečo je uprostred lesa postavený betónový múr.

Ilustračný obrázok k článku Rarita na Slovensku: V lese pri Rákoši nájdete betónové múry s graffitmi
Foto: Eva Viestová

Problém nebezpečných dier

V Revúckej vrchovine doteraz identifikovali vyše 170 nebezpečných dier. Pôvodné otvory baníci uzatvorili, avšak časom sa zem na viacerých miestach prepadla a tak sa vytvorili nebezpečné miesta.

„Niektoré sú horizontálne, ale je aj dosť oveľa nebezpečnejších vertikálnych otvorov. Turistom hrozí reálne nebezpečenstvo pádu či zavalenia. Okolo obývaných banských otvorov staviame bezpečnostné múry. Tie neprekážajú chráneným živočíchom a zároveň turistov a lesnú zver chránia pred náhodným pádom.“, vysvetlil koordinátor projektu Ervín Hapl.

„V múre nechávame aj niekoľko otvorov. Slúžia zvedavcom, aby stenu nepreliezali a nespadli do starej bane. V Rákoši máme postavené dva ukážkové múry, ktoré teraz dotvárame graficky,“ doplnil Hapl.

Rozprávkové motívy

Betónové tvárnice ošetrili najskôr stierkou, ktorá by mala odolať nepriazni počasia. Podklad následne natreli bielou farbou.

„Prvý múrik bol príliš malý na to, aby som sa tam pokúšal robiť niečo detailné. Rozhodol som sa pre niekoľko, skôr rozprávkových motívov, pretože na tom mieste môže časom vzniknúť náučný chodník, po ktorom budú chodiť netopiere do prírody obdivovať aj deti. Druhú stenu chcem pomaľovať už iným spôsobom. Ako podklad mám fotografie skutočných netopierov, ale vzhľadom na techniku, ktorou maľujem, to nebude úplne presná fotografia. Samozrejme, vkladám tam aj niečo svoje umelecké“, povedal grafik Matiaško.

„Dúfam, že tieto maľby pomôžu turistom pochopiť, prečo niekto uprostred lesa postavil múr. Neskôr ešte priamo na podklad dopíšeme aj základnú informáciu, kde sa o týchto zvláštnych stavbách ľudia dozvedia viac. Konkrétne ich upozorníme na internetovú stránku netopiere.sk,“ doplnil Matiaško.

Aktivity ochranárov finančne podporil Global Environment Facility (GEF Small Grants Programme) prostredníctvom United Nations Office for Project Services. Pri aktivitách spolupracujú so Štátnou ochranou prírody, Správou Národného parku Muránska planina, Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra, samosprávami obcí Nandráž, Rákoš, Sirk, Turčok, ale aj so Štátnymi lesmi, občianskym združením Revúca, Univerzitou Pavla Jozefa Šafárika a Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach či so štátnym podnikom Rudné bane Spišská Nová Ves.

Graffity v lese pri Rákoši
2
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM