Prírodný skvost Gemera: Takúto nádheru tu máme
Východ Slovenska je plný krás. Pod nosom máme veľa zaujímavých lokalít. Jednu takú vám teraz priblížime.
Gemerský región má čo ponúknuť. Obce, ktoré sa v ňom nachádzajú, sú plné prírodného bohatstva, o ktorom by bola škoda nevedieť. Pokračujeme tak v našom bádaní zameranom na predstavovanie významných dedín v našom okolí. Tentoraz sa pozrieme na malú dedinku, ktorá ukrýva prírodný skvost.
Prielom Muráňa
Prielom Muráňa je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Slovenský kras. Prírodná pamiatka sa nachádza v juhovýchodnej časti Licinskej pahorkatiny, v katastrálnom území obcí Bretka a Meliata. Bola vyhlásená v roku 1980 na výmere 39,55 ha.
Náučný chodník Prielom Muráňa bol otvorený pre verejnosť v roku 2010. „Z hľadiska ochrany prírody je treba toto územie hodnotiť ako mimoriadne hodnotné. V okolí však platí 4. stupeň územnej ochrany. Vzťahuje sa na tok rieky Muráň, hlboko zarezaný do vápencového podkladu s priľahlými lesnými komplexmi, výskytom vzácnej flóry a fauny. Vyskytujú sa tam aj niektoré krasové formy ako napr. škrapy,“ informuje web slovensky-kras.
Náučný chodník
Ako informuje oficiálna stránka obce Bretka, Náučný chodník Prielom Muráňa bol otvorený pre verejnosť v roku 2010. Ten vás prevedie malebnou kaňonovitou dolinou potoka Muráň v nenarušenom prírodnom prostredí. Zvláštnosťou doliny je jej zaujímavý vznik.
„Pred 2 miliónmi rokov potok tiekol na širokej štrkovo-piesčitej nive, kde vytváral výrazné ohyby, tzv. meandre. Neskôr sa postupne zarezával do vápencového podložia pod štrkovou vrstvou, zachoval si však aj pôvodné meandre až dodnes. Vápencový masív na oboch brehoch potoka odvodňoval prostredníctvom krasových prameňov. Zostali po nich jaskyne, ktoré sú svedkami etapotého prehľbenia doliny,“ píše sa na stránke obce.
Dĺžka trasy náučného chodníka je 3200 metrov.
Foto: ilustračné