Priekupníci kokaínu dostali spolu 35 rokov väzenia
Ako informoval košický Korzár, Krajský súd v Košiciach dal bodku za ďalším závažným drogovým prípadom. Dvoch hlavných aktérov poslal na takmer 35 rokov do ústavu s maximálnym stupňom stráženia.Prvým bol Holanďan (46), narodený v Afganistane a druhým Milan Alexa (29) z Revúcej.
Vlani v októbri sa pred hotelom Ferum v Šaci uskutočnila spoločná akcia policajtov Úradu boja proti organizovanej kriminalite a košickej polície.
Po dlhšom sledovaní boli zadržaní dvaja muži, podozriví zo závažnej drogovej činnosti. Prvým bol Najibullah Husseini (46), narodený v Afganistane, občan Holandského kráľovstva a prechodne žijúci na Slovensku, druhým Milan Alexa (29) z Revúcej.
V osobnom motorovom vozidle Audi 5, patriacom Slovákovi, bolo nájdených 18 plastových vajíčok s hmotnosťou 174 gramov.
Rozbor odhalil, že ich obsahom je 81,4 gramu čistého kokaínu, z ktorého by sa dalo vyrobiť takmer 8 200 jednorazových dávok za vyše 162–tisíc eur.
Drogy chceli priekupníci odpredať záujemcom, ktorými boli policajní agenti. Obaja muži boli obvinení z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby, držania a obchodovania s omamnými látkami, jedmi a prekurzormi.
Čiastočne sa priznal
V rámci vyšetrovania sa „Holanďan“ k činu čiastočne priznal. Tvrdil, že k zapojeniu do drogového reťazca ho prinútil akýsi Srb menom Milan, ktorý ho vydieral a hrozil mu smrťou.
Údajný finančný dlh mal splatiť práve tým, že by drogy predal ďalej. Na Slovensku sa preto skontaktoval so Slovákom Danom (agent) a s ním dohodol predaj zásielky za 13 500 eur.
Drogy vykopal spod stromu neďaleko cesty v smere na Rožňavu. Revúčan vedomosť o drogách v jeho aute poprel. Tvrdil (Husseini mu to potvrdil), že v prípade po celý čas figuroval iba ako vodič.
Okrem obžalovaných súd vypočul množstvo svedkov, medzi inými aj policajtov, ktorí účinkovali ako záujemcovia o drogy.
Podrobne opísali spôsob platby v aute i spoločnú kontrolu, či sa vo vajíčkach skutočne nachádza kokaín. Agenti vyvrátili verziu, že Alexa figuroval iba ako vodič a potvrdili, že pri transakcii vystupoval aktívne.
Dodali, že to bol práve cudzinec, ktorý sa na nich nakontaktoval a celý obchod riadil. Potvrdzovali to aj odposluchy telefonických hovorov medzi obžalovanými a agentmi.
Finta s jazykom
Tesne pred ukončením dokazovania pred Okresným súdom Košice I začal Husseini tvrdiť, že nerozumie nielen slovenskému jazyku, ale ani tlmočníkovi do perzského jazyka, jednému z dvoch úradných v Afganistane.
Žiadal, aby mu súd zabezpečil tlmočníka v jeho rodnom jazyku pašto. Ak sa tak vraj nestane, bude namietať zákonnosť procesu, lebo neboli dodržané jeho práva na obhajobu.
Súd však tieto námietky neuznal s odôvodnením, že pri predošlých trestných stíhaniach, ktoré mal Husseini na Slovensku, rozumel slovenčine aj perzštine.
Jeho aj Slováka uznal vinných a ich tresty diferencoval. Cudzinca poslal do „trojky“ na 18 rokov a jeho komplica na 10. Odvolali sa obžalovaní aj prokurátor, ktorému sa zdal trest pre Revúčana mierny.
Tresty sprísnili
Na krajskom súde Husseini zopakoval, že nerozumie slovenčine ani perzštine. Sám však pritom na niektoré procesné úkony reagoval práve v týchto jazykoch.
Kým jeho obhajca postavil záverečnú reč na tvrdení, že proces je kvôli absencii tlmočníka do jazyku pašto nezákonný, kolega bránil Revúčana tým, že do predaja drog sa aktívne nezapájal. Preto ho žiadal oslobodiť. Prokurátor zas, naopak, žiadal Alexovi trest sprísniť.
Krajský senát sa stotožni s návrhom štátneho žalobcu. Cudzincovi trest nezmenil, no Revúčanovi pridal k 10 rokom ďalších 6 a ešte 8 mesiacov.
„Žiadosť obžalovaného Husseiniho o preklad do jazyka chápeme ako pokus o obštrukciu. Opierame sa o genézu jeho predošlých odsúdení, kde mu stačil preklad do perzštiny, prípadne sám uviedol, že slovenčine rozumie slovom aj písmom. Jeho práva na obhajobu porušené neboli“, povedal predseda senátu.
info : TU foto: rob