Jakub Forgács Správy

Pre Revúcu platí už výstraha 2. stupňa: Kedy čakať silné búrky s krúpami?

Ak sa chystáte von, majte sa na pozore. Horúčavy so sebou môžu priniesť do nášho okresu silné búrky a intenzívne lejaky. Kedy sa treba mať na pozore?

Ilustračný obrázok k článku Pre Revúcu platí už výstraha 2. stupňa: Kedy čakať silné búrky s krúpami?
Zdroj: Dnes24.sk

Bez dáždnika von radšej nechoďte. „V okrese Revúca sa ojedinele očakáva výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 40 – 70 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 15 – 20 m/s (50 – 75 km/h),“ uvádzajú meteorológovia zo SHMÚ.

Na utorok 26. júla do 20:00 hod. dokonca platí v okrese Revúca výstraha až 2. stupňa pred búrkami.

Intenzita sprievodných javov je podľa slov meteorológov v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká. „Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ píše sa ďalej na SHMÚ.

Pred ešte častejším výskytom búrok však platí aj varovanie prvého stupňa. V rovnakom čase sa totiž podľa SHMÚ v okrese Revúca miestami očakáva výskyt búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 15 – 20 m/s (50 – 75 km/h),“ uvádza SHMÚ.

Čítajte tiež:

Budeme sa potiť, alebo sa máme báť búrok? Čo nás čaká v druhej polovici leta

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM