Potrebovalo pomoc: Mláďaťu sokola pomohol hlad prekonať aj strach z ľudí
Ešte sa ani lietať nenaučilo a už potrebovalo pomoc od ľudí. Reč je o mláďati sokola, ktoré sa pohybovalo po zemi a hrozila mu záhuba. Ujali sa ho v rehabilitačnej stanici, kde sa ho usilujú kŕmiť podobne, akoby to robili dospelé vtáky.
V rehabilitačnej stanici Národného parku Muránska planina (NP MP) sa aktuálne liečia dvaja draví operenci. Opateru by však nevyhnutne potreboval iba jeden. Ako povedal strážca NP MP Peter Bryndza, v tomto období sa mláďatá vtákov učia lietať a často zostanú poskakovať po zemi. Ľudia sa ich usilujú zachrániť. Odborníci radia, že ich stačí maximálne vyložiť na vyvýšené miesto, o zvyšok sa postarajú rodičia.
Hrozila mu záhuba
Na zemi sa ocitlo aj mláďa sokola myšiara, ktoré ešte nevie lietať. V tomto prípade sa pohybovalo po miestach, kde mu hrozila záhuba. V rehabilitačnej stanici ho vyšetrili a usilujú sa ho kŕmiť podobne, akoby to robili dospelé vtáky. Keďže je zatiaľ v dobrej kondícii, ochranári veria, že ho neskôr budú môcť vypustiť do voľnej prírody.
„Hlad pomohol mláďaťu prekonať aj strach z ľudí, potravu si berie aj od nás a prejavuje sa aj hlasom, akoby komunikovalo s rodičmi. Našim úsilím však nie je vybudovať si s ním vzťah. Naopak, usilujeme sa mu zabezpečiť pokoj a čo najmenej kontaktov s ľuďmi, aby sme ho časom mohli vrátiť do voľnej prírody. Pri prechádzkach sa omnoho častejšie môžu ľudia stretnúť so zdanlivo opustenými mláďatami. Stačí ich však maximálne zdvihnúť na vyvýšené miesto. Je viac ako pravdepodobné, že o mláďa sa postarajú vlastní rodičia. Dokŕmia ho, kým nebude schopné samostatne lietať a loviť,“ povedal Bryndza.
Kedy je pomoc na mieste?
Čas intenzívneho kŕmenia dospievajúcich mláďat je však mimoriadne nebezpečný aj pre dospelé vtáky. „Je rozdiel, ak dravec kŕmi iba seba, alebo keď musí nakŕmiť mláďatá, ktoré v tomto čase potrebujú tej potravy najviac. Stáva sa preto veľmi často, že sa rodičia zrania, alebo aj zahynú. V tomto prípade je pomoc ľudí skutočne na mieste. Najlepšie je, keď kontaktujú odborníkov na jednotlivých správach Štátnej ochrany prírody. V rehabilitačnej stanici máme teraz napríklad dospelého myšiaka lesného. Má poranené krídlo, pravdepodobne po pohrýzol pes, alebo líška. Ani drápy nemá úplne v poriadku. Uvidíme, ako sa bude vyvíjať jeho zdravotný stav, ale aj jeho sa budeme usilovať vrátiť do voľnej prírody,“ dodal strážca NP MP.