Krimi

Polícia radí: Čo robiť pri aquaplaningu?

Aj keď ešte stále prevláda pomerne slnečné počasie, podľa kalendára je tu jeseň a čoskoro môže prísť k zhoršeniu počasia. Dlhšie noci, znížená viditeľnosť aj počas dňa, nižšie teploty a zhoršené počasie prinášajú so sebou negatíva, na ktoré by vodiči nemali zabúdať.

Ilustračný obrázok k článku Polícia radí: Čo robiť pri aquaplaningu?
Zdroj: Dnes24.sk

S počasím sa zhoršuje aj situácia na cestách

Vodiči by sa mali v nasledujúcich dňoch pripraviť na častejšie hmly, dážď a s tým spojenú mokrú vozovku. Je veľmi dôležité pri počasí, keď sa hromadí voda na cestách, aby vodiči dodržiavali predpísané rýchlosti, jazdu prispôsobili stavu a povahe vozovky, ako aj poveternostným podmienkam.

Práve v takomto počasí je veľká pravdepodobnosť, že sa vozidlo stane neovládateľné v dôsledku tzv. aquaplaningu. Aquaplaning nastáva vtedy, keď je medzi pneumatikou a vozovkou viac vody, ako dokáže dezén na pneumatike odviesť.

Auto „pláva“ a v dôsledku toho sa stáva neovládateľné. Správnou reakciou je dať dolu nohu z plynu a zošliapnuť spojku. Treba vyrovnať volant a čakať, až pneumatika dosadne na vozovku. Pri vedení vozidla treba držať volant dvoma rukami a zbytočne neriskovať predbiehaním. Použitie bezpečnostných pásov by malo byť aj v takýchto prípadoch samozrejmosťou.

Za zníženej viditeľnosti prispieva k bezpečnej jazde najmä zníženie rýchlosti, ale aj používanie svetiel do hmly. Hmlové svetlá smie vodič použiť za hmly, dažďa alebo sneženia. K bezpečnosti v takýchto prípadoch prispieva aj zníženie rýchlosti na klzkom povrchu vozovky na potrebnú mieru. Dôležité je zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami, aby bolo možné včas zareagovať a predísť kolíznym situáciám.

Bacha aj na zver aj na cyklistov

V jesennom období sa v blízkosti cestných komunikácií, najmä medzi obcami, vyskytuje množstvo potulujúcej sa zveri. Zvýšené riziko stretu so zverou je najmä v noci a ráno, kedy môže byť viditeľnosť a aj pozornosť vodičov znížená.

Obozretní musia byť vodiči aj v prípade poľnohospodárskych prác v blízkosti cestnej komunikácie. V týchto miestach možno predpokladať znečistenú vozovku, najmä blato, lístie. Aj v týchto prípadoch treba počítať so zvýšeným rizikom šmyku.

V týchto dňoch stále evidujeme zvýšený počet motocyklistov. Snažia sa využiť posledné pekné počasie. Títo vodiči by nemali zabúdať, že pri zrážke s autom, s pevnou prekážkou, len málokedy vyjdú bez vážnejšieho poranenia a zničenia motocykla. Keď sa vydajú na dlhšie trasy, mali by myslieť aj na to, že sa skôr stmieva. Preto by mali zvážiť aj výber vhodnej výstroje.

Chodci a cyklisti sú najzraniteľnejším článkom medzi účastníkmi cestnej premávky

Preto ich vyzývame, aby používali reflexné prvky na oblečení. Pri prechádzaní cez cestu treba byť ostražitý a používať vyznačené priechody. Odporúčame radšej sa viac krát presvedčiť, či je bezpečné cez cestu prejsť.

Cyklistom opäť pripomíname povinnosť zo zákona byť osvetlení a mať na sebe reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev. Ešte stále evidujeme množstvo prípadov, keď cyklisti za zníženej viditeľnosti jazdia na neosvetlenom bicykli bez reflexných prvkov.

Výnimkou nie je ani jazda po nesprávnej strane vozovky a pod vplyvom alkoholu. Cyklisti by nemali preceňovať svoje schopnosti, treba zvážiť riziká, ktoré im hrozia v súvislosti so zníženou viditeľnosťou a mokrou vozovkou.

Každý účastník premávky je podľa zákona povinný dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Správať sa disciplinovane a ohľaduplne tak, aby neohrozil jej bezpečnosť a plynulosť. Pritom je povinný prispôsobiť svoje správanie najmä stavebnému, dopravno-technickému stavu cesty, situácii v cestnej premávke, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam, aby neohrozil na živote a zdraví seba a ostatných, a nespôsobil sebe a ostatným škody na majetku.

info: pplk. Ing. Marian Krnáč, Vedúci ODI

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM